Uczulenie na lateks – Jak je rozpoznać?

Nie ma chyba nikogo, kto chciałby w trakcie intymnych igraszek ze swoim partnerem odkryć, że posiada uczulenie na lateks. Chociaż ta alergia kojarzy się czasem z noszącymi lateksowe rękawiczki pracownikami służby zdrowia, nie tylko oni są w grupie ryzyka. Jak zatem rozpoznać reakcję alergiczną na lateks po użyciu prezerwatywy?

Jak na lateks reaguje nasze ciało?

Uczulenie na lateks i jego objawy dotykają przede wszystkim osoby mające z nim częsty kontakt. Dotyka zatem najczęściej lekarzy i ich pacjentów – w środowisku szpitalnym nietrudno o kontakt z tą substancją. Objawy alergiczne pojawiają się jednak także przy używaniu popularnych prezerwatyw.

Reakcja organizmu na kontakt z lateksem nie musi być od razu widoczna. Objawy mogą pojawić się po 24 godzinach, a nawet później. Najbardziej charakterystyczną reakcją jest jednak tzw. reakcja natychmiastowa, a więc następująca po max. pół godziny.

W takim przypadku do najczęstszych objawów należą:

– swędzenie w miejscu kontaktu z lateksem,

– podrażnienia skóry,

– wysypka,

– kichanie i łzawienie oczu,

– swędzenie nosa,

– katar.

Charakterystyczne objawy występują po użyciu prezerwatywy. Mężczyźni mogą doświadczać na penisie i w jego okolicach swędzenia czy wysypki; z kolei u kobiet może wystąpić świąd i pieczenie warg sromowych. Niestety, w skrajnych przypadkach uczulenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny – najgroźniejszą formę reakcji organizmu na alergen. Jego objawami mogą być zawroty głowy, duszności, jak również i problemy z obrzękiem gardła, czy nagłym spadkiem ciśnienia. Wstrząs anafilaktyczny wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, w przeciwnym razie może prowadzić do śmierci.

Czy osoby z uczuleniem mogą więc korzystać z prezerwatyw?
Oczywiście! Muszą jednak zwracać uwagę na ich skład, czy zawierają w sobie lateks. Na szczęście, tak jak istnieją prezerwatywy karbowane czy smakowe – w ofercie największych producentów znajdują się także specjalne, nielateksowe linie prezerwatyw, produkowane przy użyciu alternatywnych materiałów.

Zostaw Odpowiedź

cztery × trzy =