Coraz więcej osób i przedsiębiorców decyduje się na budowę ekologicznych oczyszczalni ścieków. Tego rodzaju inwestycja wymaga większych nakładów finansowych niż budowa szamba, jednak szybko się spłaca, a dodatkowo umożliwia odzyskiwanie zużytej wody. Zasada działania ekologicznych oczyszczalni jest bardzo prosta. Wytworzone ścieki trafiają do osadnika gnilnego, w którym zostają poddane działaniu bakterii beztlenowych.
Kolejny etap polegający na oczyszczaniu tlenowym zachodzi w drenażu rozsączającym umieszczonym w gruncie. Oczyszczone w ten sposób ścieki powracają do środowiska naturalnego, przyczyniając się do zwiększenia zasobów wodnych. Skuteczność i trwałość oczyszczalni ekologicznych zależy od jakości materiałów użytych do produkcji. Solidne i trwałe produkty dostępne są także sklepach specjalistycznych, m.in. na stronie https://www.sklep-instalgrunt.pl/9-oczyszczalnie-ekologiczne.
Ścieki wytwarzane w gospodarstwach domowych, szkołach, obiektach użyteczności publicznej czy też przedsiębiorstwach mogą zawierać zawiesiny mineralne oraz produkty ropopochodne, takie jak oleje, smary, benzyny. W celu ich wychwycenia i usunięcia niezbędne jest zastosowanie separatorów węglowodorowych. Istota ich działania opiera się na różnicy gęstości węglowodorów w stosunku do wody. Oleje czy też produkty ropopochodne są lżejsze od wody, dlatego gromadzą się na powierzchni ścieków, gdzie zostają przefiltrowane przez separator. Istnieje kilka rodzajów separatorów, które można znaleźć np. na stronie https://www.sklep-instalgrunt.pl/16-separatory-weglowodorow. Niektóre z nich wyposażone są we wkłady koalescencyjne, dzięki którym substancje ropopochodne szybciej łączą się w większą zawiesinę, co zwiększa skuteczność działania oczyszczalni.