Każdej zimy wiele polskich rodzin martwi się o koszty ogrzewania domowych pomieszczeń. Do najpopularniejszych sposobów należy oczywiście ogrzewanie prądem, gazem i paliwami stałymi, z wykorzystaniem profesjonalnych pieców i kominków. Są to w miarę tanie metody, ale mimo wszystko wielu ludzi musi zaciskać pasa, by móc sobie pozwolić na właściwe i kompleksowe dogrzanie domu. Wystarczy jednak znać kilka podstawowych zasad, aby te koszty znacznie zmalały.
Najtańsze i najbardziej efektywne sposoby ogrzewania mieszkań wynikają przede wszystkim z pomysłowości. Po pierwsze, można zamienić tradycyjne paliwa w postaci drewna czy zwykłego węgla na specjalny produkt zwany ekogroszkiem. Jego dystrybucją zajmuje się m.in. Sambudrol. Jest to nic innego jak węgiel, ale odpowiednio wyselekcjonowany – obejmuje on wyłącznie ziarna w rozmiarze 5-25 cm, które pali się w kotłach z zasobnikami. Dzięki temu jedno podłożenie surowca wystarcza na kilka dni.
Pozwala to ograniczyć ilość materiału potrzebnego do ogrzania całego domu, co skutkuje znacznym zmniejszeniem całkowitych kosztów tego procesu. Warto zwrócić szczególną uwagę na ekogroszek Mysłowice.
Kolejną wartościową metodą jest zatrzymanie ciepła w domu poprzez wymianę uszczelek w oknach i drzwiach. Ma to znaczenie zwłaszcza w domach ze słabą termoizolacją, gdzie nawet wydajny system grzewczy nie pomaga, ponieważ ciepłe powietrze szybko miesza się z zimnym, pochodzącym z zewnątrz.
Ważną czynnością jest także dbanie o właściwe funkcjonowanie kaloryferów, a szczególnie o to, aby nie były zapowietrzone lub pokryte od wewnątrz kamieniem. Ostatnią ważną wskazówką jest regularne wietrzenie pomieszczeń – pozwala bowiem ograniczyć powstawanie pleśni i grzybów, a poza tym jest zdrowe dla mieszkańców, bo skutkuje zmniejszeniem poziomu dwutlenku węgla i wilgotności.