Biuro to przestrzeń robocza, która powinna być zawsze w odpowiedni sposób zorganizowana. Przekłada się to bowiem na komfort zatrudnionych tam osób, a tym samym na jakość oraz efektywność wykonywanych przez nich obowiązków. Kluczowe znaczenie ma wprowadzenie rozmaitych rozwiązań ergonomicznych, ponieważ skutkują one odciążeniem pracowników zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym. W niniejszym artykule zostaną wymienione i pokrótce opisane najważniejsze z nich.
W każdym biurze muszą się znaleźć przede wszystkim gwarantujące maksymalny komfort użytkowania biurka, bo to właśnie one pełnią rolę głównego stanowiska pracy. Najlepiej sprawdzają się modele wykonane z połączenia naturalnego drewna i wytrzymałych profili stalowych, wyposażone w wystarczająco szeroki blat z regulacją wysokości oraz wydzielonym miejscem na sprzęt komputerowy i urządzenia peryferyjne. Oprócz tego warto zadbać o wygodne fotele – koniecznie ze średnio-miękkim siedziskiem, wyprofilowanym oparciem (koniecznie regulowanym), zagłówkiem optymalnie przytrzymującym głowę i podłokietnikami będącymi wsparciem dla przedramion. Oba opisane powyżej meble są niezbędne ze względu na to, że przyczyniają się do ograniczenia bólu kręgosłupa, poprawy krążenia krwi i wzrostu samopoczucia w warunkach wielogodzinnego pozostawania w pozycji siedzącej.
Warunkiem zaaranżowania funkcjonalnej przestrzeni biurowej jest również zastosowanie konkretnych rozwiązań, które zagwarantują utrzymanie w niej idealnego porządku. Wynika to z faktu, że otaczający pracownika ład w znacznym stopniu sprzyja jego wydajności. Podstawowe wymagane elementy to segregatory przeznaczone do przechowywania wszelkich dokumentów oraz organizery na drobne akcesoria. Poza tym w biurze nie może zabraknąć koszy na śmieci i pojemników przystosowanych do segregacji odpadów. Nieoceniony okaże się też z pewnością specjalny przepust na kable, pozwalający na ich swobodne prowadzenie. Dzięki temu nie plączą się pod nogami i są chronione przed uszkodzeniem.
Na funkcjonalność biura spory wpływ ma ponadto stworzenie przestrzeni typu open space i podzielenie jej na kilka odrębnych stref dedykowanych konkretnym zadaniom – roboczą, wypoczynkową, kuchenną i sanitarną. Przekłada się to bezpośrednio nie tylko na wzrost produktywności indywidualnej, ale też na efektywniejszą pracę w grupie. Ostatnie dwa kluczowe rozwiązania to zainstalowanie oświetlenia działającego w technologii LED (doskonale imituje naturalne światło dzienne) oraz pomalowanie ścian na kolor błękitny, zielony bądź jasnoczerwony (barwy te pozytywnie oddziałują na samopoczucie).