Lutowanie to rodzaj obróbki metalu, który wykorzystuje ciepło do łączenia lub wypełniania cienkich kawałków metalu na ich krawędziach, aby się ze sobą stopiły. Wiąże się to również z użyciem topnika, który służy do czyszczenia powierzchni i wspomagania przepływu w spoinie.
Lutowanie można wykonać ręcznie za pomocą lutownicy, ale najczęściej odbywa się to za pomocą elektronicznego narzędzia do lutowania, które zwykle ma dwa lub więcej elementów grzewczych, zaciski krokodylkowe pomagające utrzymać części na miejscu oraz gąbkę do czyszczenia. Luty zwykle składają się ze stopu cyny z ołowiem (Sn-Pb) lub stopu ołowiu z cyną (Pb-Sn). Temperatura topnienia lutu różni się w zależności od jego składu; waha się od około 360 do 600 stopni Celsjusza w zależności od podstawy
Najpierw będziesz potrzebować lutownicy. Najbardziej podstawowe lutownice można znaleźć w każdym sklepie z narzędziami. Zanim zaczniesz lutować, upewnij się, że zaopatrzysz się w lut i ołówek lub długopis, aby zaznaczyć, gdzie idą przewody. Potrzebny będzie również przewód łączący ze sobą dwa kawałki metalu. Kus, który prowadzi krok po kroku do tego, jak dobrze lutować znajduje się m.in. na stronie internetowej: https://forbot.pl/blog/kurs-lutowania-wstep-spis-tresci-id12556.