Spedycja, innymi słowy, to organizowanie przewozu towaru. Osobą odpowiedzialną za dowóz, odwóz oraz wszelkiego rodzaju załadunki i przeładunki jest spedytor. Na jego ramionach spoczywa również odpowiedzialność za wybór środka transportu, czy przyjmowanie zleceń. Pracować w tym zawodzie może tylko osoba godna zaufania, posiadająca odpowiednie kompetencje i umiejętności zakresie spedycji.
Mówiąc w skrócie, zadaniem spedycji jest organizowanie przewozu, a firmy świadczące usługi transportowe mają za zadanie jedynie przewieźć towar. Jednak często obie formy są łączone. Dzieje się tak ze względu na coraz większe zapotrzebowanie tych usług na rynku. A więc firmy oferujące usługi spedytorskie, często są również zajmują się transportem towarów, a zakres ich działania jest bardzo szeroki. Przewóz towarów może obejmować jeden kraj, bądź odbywać się poza jego granicami – wtedy określany jest jako międzynarodowy.
Należy pamiętać, że transport może dotyczyć wszelkiego rodzaju ładunków: od owoców, warzyw, poprzez transport paletowy, aż po meble, czy inne artykuły spożywcze. Jako środek przewozowy może być wykorzystana: kolej, wszelkie frachty morskie, lotnicze, a także samochody (w zależności od ładowności mogą być użyte samochody: niskotonażowe, średniotonażowe, wysokotonażowe, a także zestawy specjalistyczne do przewozów ciężkich i ponadgabarytowych). Pomimo tego, że według prawa transport i spedycja to zupełnie inny rodzaj świadczonych usług, są ze sobą bardzo powiązane i często mylone.