Technika

Co przyda się do precyzyjnej obróbki metalu?

Co przyda się do precyzyjnej obróbki metalu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W zakładach przemysłowych oraz różnorodnych warsztatach często obrabia się elementy metalowe w celu stworzenia z nich wybranych obiektów, takich jak choćby detale mebli, ozdoby, części maszyn czy przedmioty użytkowe. Wymaga to zastosowania nowoczesnych narzędzi, a także dużej wiedzy na temat technik pracy z tym konkretnym materiałem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest on wyjątkowo wytrzymały. Jakie są zatem podstawowe maszyny służą do szybkiego i sprawnego obrabianiami metalu.

Praktyczne narzędzia ręczne to podstawa

Do obróbki metalu w małych warsztatach i domach prywatnych wykorzystuje się głównie rozmaite narzędzia ręczne (ze względu na niską cenę). Podstawowym jest pilnik uniwersalny (prostokątny, trójkątny lub owalny), za pomocą którego można nadać powierzchni określony kształt. Warto również posiadać zdzierak, czyli specjalistyczny pilnik przeznaczony do usuwania warstw materiału z ponadprzeciętnie twardych elementów. Pozostałe niezwykle użyteczne narzędzia to m.in.:

– równik – do obrabiania wszelkich płaszczyzn

– półgładzik i gładzik – do precyzyjnego wygładzania płaszczyzn

– piła typu brzeszczot – do sprawnego przecinania rur

– piła włośnica – do wykonywania bardzo dokładnych cięć

– nożyce – do przecinania blach

– gwintownik – do tworzenia gwintów wewnętrznych

– imadło – do stabilizowania obrabianego przedmiotu

Bardziej zaawansowane rozwiązania

Wymienione w poprzednim akapicie narzędzia nadają się przede wszystkim do prostych czynności o charakterze obróbkowym. Skomplikowane prace wymagają natomiast użycia sprzętów zasilanych elektrycznie oraz sterowanych numerycznie (CNC). Do tej pierwszej kategorii zaliczamy szlifierki zwykłe i kątowe, niewielkie frezarki, wiertarki stołowe, gwinciarki, polerki, piły taśmowe, walcarki, wykrawarki, żłobiarki i zaginarki. Z kolei maszyny CNC to przede wszystkim innowacyjne tokarki wielowrzecionowe wyposażone w prowadnice hartowane indukcyjnie, wytrzymałe koła zębate, system smarowania i chłodzenia, wyłącznik awaryjny, hamulec nożny oraz stosunkowo prosty w obsłudze panel sterowania. Działają one bardzo precyzyjnie i dają możliwość szybkiego zaprogramowania do wykonania konkretnego zadania.  Dostępne są one na https://www.km-maszyny.pl/maszyny-do-metalu/tokarki-do-metalu/. Oprócz tego z roku na rok na popularności zyskują lasery CNC, które tną metal z dokładnością co do milimetra i pozostawiają po sobie minimalną ilość ścinków. Ich jedyną wadą jest tak naprawdę bardzo wysoka cena, dlatego są wykorzystywane wyłącznie w dużych zakładach przemysłowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*