Technika

Co wchodzi w zakres prac stolarza?

Co wchodzi w zakres prac stolarza?

Nao Triponez/pexels.com

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno stanowi jeden z najważniejszych materiałów używanych przez ludzi. Osoba, która zajmuje się jego obróbką i przemianą w przedmioty codziennego użytku, zwana jest stolarzem. Chociaż jest to dosyć stary zwód, to na przestrzeni wieków stale się rozwijał. Jednym z elementów, które najbardziej się zmieniła, są używane przez niego narzędzia. Rozwój technologiczny udostępnił o wiele wydajniejsze przedmioty, dzięki którym dzisiejsi stolarze mogą produkować między innymi piękne meble.

Czym dokładnie zajmuje się stolarz?

Jest on rodzajem rzemieślnika produkującego różne meble lub elementy wykorzystywane w wykończaniu wnętrz oraz budownictwie. Wszystkie te przedmioty wytwarza z drewna lub materiałów drewnopochodnych takich jak sklejka oraz płyty pilśniowe i wiórowe. Wykonywane przez niego zadania możemy podzielić na cztery główne kategorie. Pierwsze trzy dotyczą tworzenia oraz konserwacji drewnianych elementów. Rozróżniamy przedmioty codziennego użytku (instrumenty muzyczne, ramy do obrazów), zwykłe meble oraz części używane w budownictwie (drzwi, schody, parkiety, szafy wnękowe).

Na szczególną uwagę zasługują drewniane antyki, które należy nie tylko konserwować, ale również odnawiać. Doświadczony stolarz będzie w stanie wykonać każde z tych zadań. Coraz częściej jednak decydują się specjalizować w jednym konkretnym zadaniu, aby ułatwić sobie pracę. W trakcie swojej pracy stolarz będzie wykonywał wiele różnych czynności. Są to między innymi szlifowanie, heblowanie, frezowanie, lakierowanie powierzchni drewnianych oraz montowanie mebli. Oprócz tego musi być w stanie wycinać elementy z drewna oraz je ze sobą łączyć z użyciem kleju, gwoździ, śrub lub innych łączników.

Po czym poznać dobrego stolarza?

Musi on mieć takie cechy jak wyobraźnia przestrzenna, dokładność oraz cierpliwość. Przydadzą się także zdolności matematyczne z zakresu geometrii i podstawowych obliczeń. Również umiejętność pisania i czytania rysunków technicznych będzie nieoceniona. Oprócz tego musi być w stanie wykonać każdą z wymienionych wcześniej czynności manualnych. Wskazany jest również dobry wzrok, siła oraz dobry stan zdrowia. Stolarka potrafi być wymagającym zawodem i wiąże się z wieloma zagrożeniami. W trakcie swojej pracy stolarz będzie miał kontakt z wieloma niebezpiecznymi urządzeniami oraz substancjami chemicznymi.

Podczas obsługiwania obrabiarki do drewna bardzo łatwo może dojść do uszkodzenia ręki. W skrajnych przypadkach niezbędne może być nawet jej amputacja. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przeszkolenie pracownika oraz przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa. Osoby pozbawione zdolności do skupiania się na wykonywanej czynności nie powinny pracować w tym zawodzie. Stolarzy można znaleźć zarówno na placach budowy, jak i dużych fabrykach mebli. Ewentualnie mogą pracować w mniejszym zakładzie stolarskim lub nawet otworzyć własny warsztat.

Jakie narzędzia przydają się w stolarce?

Są narzędzia, bez których nie obejdzie się żaden profesjonalny stolarz. Nóż do tapet, zwany również stolarskim, przyda się nie tylko do cięcia desek, ale również zaznaczania poszczególnych ciętych elementów, czyli ich trasowania. Z uwagi na swój wielofunkcyjny charakter przydaje się także do dokładnego oczyszczania materiałów. Zazwyczaj wyposażony jest w wymienne ostrza, które można łatwo odłamywać. Priorytetem jest wygoda w używaniu i niekoniecznie musi być dużych rozmiarów. Do wbijania gwoździ niezbędny jest odpowiedni młotek i najlepiej sprawdza się model stolarski. Posiada on specjalną główkę, która pozwala na sprawne wyciąganie gwoździ. Dobrze wyprofilowane narzędzie powinno wygodnie leżeć w naszej dłoni.

W pracy stolarza ważne jest stałe utrzymywanie poziomu i pionu. W tym celu używa się narzędzia zwanego poziomicą. Tradycyjne modele posiadają rurki wypełnione płynem z zawieszoną w nim kroplą powietrza. Profesjonalne zakłady stolarskie używają nowszych poziomic działających w oparciu o promień lasera. Jest to znacznie wygodniejsze w określaniu równowagi poszczególnych elementów drewnianych. Są one przydatne szczególnie przy produkowaniu mebli na wymiar. Ewentualnie można zdecydować się na zakup wersji libellowej, która wykorzystuje siłę grawitacji. Stolarz pragnący dobrze wyheblować drewnianą deskę będzie zmuszony do użycia dobrej jakości strugów stolarskich, zwanych również heblami. Pozwolą nam sprawnie wyrównać i obrobić części i przygotować je do późniejszego łączenia.

Wyznaczanie linii cięcia może być problematycznym zadaniem. Na szczęście powszechnie dostępne są kątowniki stolarskie, które nie tylko to nam ułatwią, ale również umożliwią przydzielanie kątów 40 oraz 90 stopni. Ewentualnie można korzystać z mniejszego modelu, zwanego uniwersalnym. Zazwyczaj jest on wyposażony w niewielką poziomicę i oferuje możliwość regulowania kątów. Jest to niezwykle poręczne i przydatne urządzenie w każdym zakładzie stolarskim. Niewłaściwa obróbka drewna może doprowadzić do powstania miernego produktu. Dlatego też profesjonalne narzędzia stolarskie są czymś niezbędnym, aby móc wyprodukować porządne drewniane meble.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*