Niewątpliwie wina mają duży wpływ na smak potrawy, z którą zostały skomponowane. Dlatego tak często zdarza się, że restauracje proponują wybór win dla konkretnych potraw. W ten sposób łatwo wydobyć aromat, który bez podbicia go trunkiem byłby niewyczuwalny. Czasem wydobyte smaki są wręcz magicznie inne.
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zakaz przytłaczania potrawy winem. Z tego powodu do lekkich dań, jak na przykład sałatki czy delikatne przystawki nie powinno podawać się win z ciężkich szczepów.
Jako aperitif, czyli posiłek podawany przed jedzeniem idealnie sprawdza się wino białe, kwaskowe i wytrawne. Jako wstęp do biesiady dobrze sprawdzą się również wina musujące. W dalszej części posiłku wszystko zależy od podanych dań. Ryby, subtelne sery, makarony oraz białe mięso lubią się z białym lub różowym winem, najlepiej półwytrawnym. Wina półsłodkie dobrze harmonizują desery, natomiast czerwone z lekkich szczepów, z nutami owocowymi to napój adekwatny dla czerwonego mięsa i delikatniejszych serów. Lekkie wina czerwone nie przytłaczają potraw dlatego mogą być akompaniamentem dla średnio ciężkich posiłków. Zupełnie inaczej sprawa się ma z dojrzałymi czerwonymi trunkami, najczęściej opartymi na szczepach cabernet sauvignion czy merlot. Te wina doskonale sprawdzą się jako towarzystwo dla potraw, w których głównym składnikiem są czerwone mięsa lub dojrzałe, ostre i sfermentowane sery. Doskonały wybór z nich można znaleźć między na stronie https://winostyl.pl/, gdzie oprócz klasycznych alkoholi, w ofercie znajdują się wina bezalkoholowe czyli idealne rozwiązanie dla koneserów, którzy nie mogą pić alkoholu.
Podstawowe zasady doboru gatunku wina do potraw nie są trudne, ale opanowanie ich trochę trwa ze względu na konieczność przeprowadzenia wielu testów. Gdy pozna się fundamenty można rozpocząć eksperymenty i sprawdzać jakie połączenia smakowe są odpowiednie i pożądane.