Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie o czas użytkowania kompletu opon samochodowych. Na nią składa się wiele czynników i zależy ona od wieku opony, techniki jazdy, głębokości bieżnika, ogólnego stanu technicznego pojazdu. Z drugiej strony każdy kierowca ma trochę inne oczekiwania co do komfortu jazdy i osiągów.
Znawcy motoryzacji przekonują kierowców, że na jednym komplecie opon nie powinno jeździć się dłużej niż dziesięć lat. Nawet wtedy, gdy głębokość bieżnika jest jeszcze zadowalająca i zgodna z prawem. Opony bowiem degradują się nawet wtedy, gdy nie są używane, na przykład kiedy magazynowane są gdzieś w piwnicy, gdy czekają na kolejny sezon. Zarówno ich nieużywanie, jak i warunki przechowywania wpływają na ich stan oraz późniejsze warunki użytkowania.
Zgodnie z polskim prawem, opony można użytkować wówczas, gdy wysokość bieżnika jest wyższa niż 1,6mm. Opony całoroczne oraz opony zimowe nie powinny mieć głębszego bieżnika niż 4 mm. Zarówno nowe modele, dostępne chociażby pod adresem http://www.prostauto.pl/wymiana-opon.html, jak i wyeksploatowane opony o bieżniku krótszym, należy wycofać z użytkowania. Zaniechanie tego obowiązku może spowodować otrzymanie mandatu w przypadku szczegółowej kontroli drogowej.
Częstotliwość zakupu kolejnych opon zależy przede wszystkim od przebiegu. Jeżeli kierowca pokonuje rocznie ponad 50 tys. km, może okazać się, że opony musi zmieniać nawet co kilkanaście miesięcy. Trwałość opon i ich odporność na warunki jazdy zależy m.in od stylu jazdy, ciśnieniach w oponach, obciążenia samochodu i prędkości.