Pixabay/pexels.com
Istnieje wiele różnych sposobów na przechowywanie ubrań. Nie każde z nich jest równie wydajne i musimy je wybrać, biorąc pod uwagę ilość posiadanej odzieży oraz dostępne nam miejsce. Tradycyjnym rozwiązaniem jest ogromna szafa z lustrem, w której wszystko możemy schować. Oczywiście nie każde mieszkanie będzie miało na nią miejsce. W takich przypadkach ważne jest efektywne wykorzystanie posiadanej przestrzeni.
Poszczególne elementy garderoby wymagają odpowiedniego podejścia do ich przechowywania. Garnitury należy wieszać na specjalnych wieszakach garniturowych, które posiadają grube ramiona oraz poziomą poprzeczkę. Dzięki niej możemy na jednym wieszaku zawiesić także spodnie od kompletu. Dół marynarki nie powinien opierać się o żadną półkę, tylko wisieć swobodnie. Jeśli garnitur zakładamy rzadko, to może warto zainwestować w pokrowce. Za ich pomocą uchronimy ubranie przed zakurzeniem. Wszystko to ma na celu zapewnić odpowiedni stopień ochrony, gdyż ta odzież jest zazwyczaj wykonana z delikatnych tkanin. Podobne wieszaki używa się zarówno do samych marynarek, jak i większych płaszczy i kurtek. Szczególnie te pierwsze łatwo się odkształcą, jeśli kula rękawa i ramiona nie są właściwie wypchane. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy nasza szafa jest wystarczająco duża, aby umożliwić ich poprawne wieszanie.
Nie w każdym domu jest miejsce na dedykowane pomieszczenie do trzymania w nim swoich ubrań. W sytuacji, gdy posiadanie takiej garderoby nie jest możliwe, to najlepiej zainwestować w dobrą szafę wnękową. Jest to prosty i wydajny sposób na stworzenie miejsca na naszą odzież. Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę to głębokość wnęki konieczna do pomieszczenia wszystkich przedmiotów. Najlepiej kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Optymalna głębokość wynosi około 60 cm, przy czym możemy oczywiście wybrać większy rozmiar, jeśli mamy wystarczająco duże mieszkanie. Wysokość szafy należy podzielić na kilka części, w których będzie się składować inne rodzaje ubrań. Na samej górze umieszcza się pawlacza, czyli długą podłużną półkę, na której z łatwością pomieścimy wszelkie plecaki oraz walizki. Oczywiście same półki to nie wszystko — musimy wyposażyć naszą szafę w wystarczająco liczbę drążków, na których wiesza się koszulki, bluzy, spodnie i inne ciuchy. Ciekawym dodatkiem są szuflady na bieliznę i skarpetki. Ewentualnie można w nich chować zapasową pościel oraz ręczniki. Istotnym elementem są także drzwi, które powinny być przesuwane, jeśli szafa jest szersza niż 150 cm. Każde inne rozwiązanie jest zwyczajnie niepraktyczne. Oczywiście w mniejszych meblach właśnie zwykłe drzwi skrzydłowe lub harmonijkowe bardziej się sprawdzą. Do ich budowy używa się lustra, szyby lub płyty MDF w zależności od naszych preferencji. Oczywiście ich wygląd musi być dopasowany do stylu aranżacji pokoju. Nie w każdym stylu wybór drzwi przesuwnych białych ma sens. Na szczęście bez problemów znajdziemy w sklepie różnorodne modele, które uda nam się dopasować do dowolnej stylizacji.
Sposoby na skuteczne wykorzystanie miejsca w naszej szafie
Nie istnieje jeden uniwersalny system przechowywania rzeczy, więc należy wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada. W każdym przypadku ważne jest jednak logiczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jeśli dobrze ją rozplanujemy, to z łatwością utrzymamy porządek. Pierwszym korkiem jest zdecydowanie się na to, co będziemy trzymać w naszej szafie oraz jakie akcesoria będą nam potrzebne. Następnie trzeba zadbać o wystarczająco ilość wszelkich szuflad, haczyków, półek oraz drążków. Te przedmioty, które używamy często, powinny być w miejscu łatwo dostępnym. Ubrania sezonowe lepiej schować głębiej. W przypadku pościeli i ręczników dobrze jest składać je na trzy. W ten sposób wnętrze naszej szafy będzie wyglądało o wiele porządnej. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest pionowe przechowywanie w szufladach. Znacznie ułatwimy sobie dostęp do naszych ubrań bez potrzeby przekopywania się przez całą zawartość szuflady.