Wszystko wokół domu

Jakie wyposażenie do mieszkania musi mieć określony wymiar?

Jakie wyposażenie do mieszkania musi mieć określony wymiar?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas dekorowania naszego domu musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Jedną z nich jest zadbanie o właściwe rozmiary wybranych przez nas mebli. Nie mogą one być zbyt duże, gdyż w ten sposób ograniczymy wolną przestrzeń w naszym mieszkaniu. Z kolei, jeśli są one za małe, to będą mało funkcjonalne. Jednak ich dokładne wymiary nie są aż tak ważne. Podczas wybierania foteli lub sofy mamy trochę więcej swobody w tym zakresie.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku takich sprzętów jak rolety okienne. Ich wymiary muszą zgadzać się z wymiarami naszych okien. W przeciwnym razie nie będziemy mogli ich użyć. Dlatego zanim zdecydujemy się na ich zakup, musimy znać dokładne rozmiary okien, aby móc dobrać odpowiednie rolety do naszego domu. Oczywiście nie jest to jedyny rodzaj wyposażenia domowego, przy którym musimy zwrócić szczególną uwagę na wymiary.

Jakie rodzaje rolet są dostępne na rynku?

Dobierając rolety wewnętrzne, musimy jasno określić swoje preferencje. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą pod wieloma względami i to, który z nich będzie najlepszy do naszego mieszkania, zależy przede wszystkim od tego, jakie mamy oczekiwania. Jedną z dostępnych opcją są rolety dzień i noc. Ich nazwa wynika ze zdolności do dokładnego regulowania natężenia światła słonecznego wpadającego do środka pomieszczenia. Zostało to osiągnięte dzięki przerwom pomiędzy poszczególnymi paskami wykonanymi z tkanin transparentnych oraz zaciemniających. Pasują zarówno do pokoi urządzonych w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym.

O ile zasłony bardziej pełnią funkcję dekoracyjną, to właśnie rolety tkaninowe stanowią bardziej praktyczny wybór. Zapewniają o wiele skuteczniejszą ochronę przed światłem. Istnieją rolety, które stanowią połączenie obu rozwiązań. Chodzi mianowicie o rolety rzymskie, które są nie tylko proste w montażu, ale nie wymagają wiele do poprawnej ich pielęgnacji. Można je zamówić np. na http://karnix.pl/rolety-rzymskie.html. Składają się z tkanin, które po użyciu zamontowanego systemu sznurkowego ulegają pofałdowaniu. Uzyskany efekt posiada wysokie walory estetyczne, które możemy wzmocnić, używając fiszbiny. Pozwolą one na równomierne składanie się materiału. Oczywiście, aby rolety sprawdziły się w swojej roli, musimy je właściwie wymierzyć.

Szukając zasłon, które nadadzą naszym pokojom ciepłego klimatu, nie sposób zapomnieć o roletach austriackich. Stanowią opcje wysoce dekoracyjną, których tkanina charakteryzuje się obfitymi marszczeniami. Pociągając za sznurek, nie podniesiemy tych rolet — zasłona stworzy fałdy, które idealnie łączą się z aranżacjami w stylu klasycznym. Nadają się nie tylko do domków jednorodzinnych, ale również zwykłych mieszkań w bloku. Warto zamieścić je w naszej kuchni oraz jadalni. Najlepiej jest wybrać lekkie tkaniny i pozostać przy pastelowych kolorach. Pozwoli to nam uniknąć tak zwanego efektu ciężkości.

Jakie inne elementy należy dokładnie wymierzyć?

Wymiary są ważne w przypadku innego produktu, który również montuje się na oknach. Mowa o moskitierze, która służy do niewpuszczania do wnętrza różnorakich latających owadów. Szczególnie przydatna podczas lata, kiedy musimy borykać się z problemem komarów. Zamiast korzystać ze środków chemicznych, o wiele lepiej jest zakupić ekologiczną alternatywę. Najprostsza moskitiera to nic innego jak siatka zamontowana na naszym oknie. Insekty nie są w stanie się przez nią przedostać pod warunkiem, że oczka siatki mają odpowiednie wymiary.

Tak zwaną opcją uniwersalną stanowi wymiar 1,2 mm na 1,2 mm. Dzięki takim oczkom zatrzymamy praktycznie każdy rodzaj owadów. Niezwykle ważne jest również, aby nie istniały żadne przerwy między siatką a ramami okna. W przeciwnym razie moskitiera będzie nieskuteczna. Jeżeli posiadamy okna o standardowych rozmiarach, to znalezienie właściwej moskitiery nie będzie problemem. W przeciwnym razie niezbędne będzie zakupienie siatki w rolce, którą następnie odpowiednio przytniemy. Istotną zaletą tego typu rozwiązanie jest jego ekonomiczność. Jeżeli właściwie o nią zadbamy, to nasza moskitiera będzie w stanie nam służyć przez kilka sezonów.

Decydując się kupić moskitierę, musimy wybrać który rodzaj nam najbardziej odpowiada. Ciekawą opcją jest wybranie systemów łączonych z roletami. Jest to dobry sposób na ograniczenie ilości elementów, które musimy montować na naszych oknach. W tego typu rolecie znajdują się specjalny rząd prowadnic, w ramach których moskitiera porusza się niezależnie od reszty systemu. Siatka może zostać zwinięta do kasety wraz z roletą. Co więcej, duży wpływ na naszą decyzję odnośnie do wyboru rodzaju moskitiery ma to, czy posiadamy w domu koty lub psy.

Ich obecność sprawią, że typowe siatki wykonane z włókna szklanego mogą w bardzo łatwy sposób zostać przecięte przez pazur zwierząt. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni wybrać modele z siatki aluminiowej lub stalowej. Dosyć dużą popularnością cieszą się również moskitiery rolowane oraz ramkowe. Te pierwsze konstrukcją przypominają rolety, gdyż siatka jest zwijana do wnętrza kasety. Całość montowana jest na zewnętrznej stronie okna i może tam pozostać niezależnie od warunków pogodowych. Modele ramkowe składają się z ramy, na którą naciągnięto siatkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*