Koronawirusy to rodzina wirusów, które powodują choroby układu oddechowego i pokarmowego u ludzi. Zakażenie koronawirusem wygląda jak grypa, ale może być bardziej poważne niż zwykłe przeziębienie.

Jakie są objawy koronawirusa?

Objawy koronawirusa obejmują gorączkę, kaszel, ból gardła, katar i bóle ciała. Możesz mieć również pewne objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty i biegunka. Niektóre osoby z zakażeniem koronawirusem rozwijają zapalenie płuc. Jakie są powikłania koronawirusa? Powikłania są rzadkie, ale mogą obejmować zapalenie oskrzeli (infekcja płuc), zapalenie płuc (infekcja w obu płucach) i inne infekcje układu oddechowego.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Osoba zarażona koronawirusem może go rozprzestrzeniać poprzez kichanie lub kaszel, dotykanie własnego nosa lub ust nieumytymi rękami lub skażonymi przedmiotami, lub poprzez dzielenie się osobistymi przedmiotami, takimi jak kubki lub ręczniki. Osoby mieszkające z kimś, kto ma koronawirusa, powinny unikać bliskiego kontaktu z nim, np. przytulania się do niego lub dzielenia się jedzeniem i napojami. Ponadto, osoby chore powinny pozostać w domu od pracy lub szkoły do co najmniej 24 godzin po ustąpieniu gorączki bez leczenia. Jednak wiele osób zakażonych koronawirusami nie ma żadnych objawów i nadal może przenosić chorobę na innych, nie wiedząc o tym.

Jak się chronić przed koronawirusem?

Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniom koronawirusami jest przestrzeganie zasad higieny, szczególnie przed jedzeniem i po dotknięciu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone kałem. Obejmuje to częste mycie rąk w ciągu dnia i unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Używaj też często płynu do dezynfekcji.