Drewno to materiał naturalny, z którego człowiek wykonuje meble i inne przedmioty od wielu tysiącleci. Współcześnie do jego obróbki są wykorzystywane zarówno liczne narzędzia ręczne, jak i elektryczne. Ułatwiają one wykonywanie poszczególnych czynności (np. cięcie, wiercenie, szlifowanie, rzeźbienie), w znacznym stopniu przyspieszając cały proces wytwarzania danego obiektu. Jednymi z podstawowych i niezbędnych sprzętów są przecinarki oraz piły taśmowe, które można kupić np. na http://www.str-faktor.com/oferta/steimel-centryfugi-i-wir%C3%B3wki-przemys%C5%82owe.html.
Do podstawowej obróbki drewna przeznaczone są przede wszystkim narzędzia ręczne, do których zaliczamy piły (m.in. płatnice, ramówki, ukośnice i modele wrzecionowe), młotki, śrubokręty, tarniki, dłuta, papier ścierny oraz różnorodne strugi (krzywaki, drapaki, zdzieraki itp.). W żadnym zakładzie stolarskim czy warsztacie nie obejdzie się również bez sprzętów elektrycznych, umożliwiających wykonywanie bardziej zaawansowanych prac. W tej kategorii wyróżniamy przede wszystkim:
– dłutarki – maszyny wielofunkcyjne osadzone na specjalnym stole, posiadającym regulację w dwóch osiach i wyposażonym w tłoczoną głowicę; służą głównie do uzyskiwania pożądanego kształtu, ale też wiercenia zawiasów oraz tworzenia gniazd czopów
– frezarki (dolnowrzecionowe i CNC) – stosowane do rowkowania, żłobienia oraz wykonywania dekoracyjnych profili
– piły taśmowe – wykorzystywane do cięcia, zapewniają ponadprzeciętnie wysoką precyzję i posiadają możliwość kontrolowania kąta pracy; jeśli chodzi o piły taśmowe wymiary ich są zróżnicowane i wynoszą od 15 do 60 cm średnicy oraz od 2 do 20 mm szerokości.
– szlifierki (taśmowe i tarczowe) – przydają się do wygładzania powierzchni
– pilarki, przecinarki, wzorcarki, wiertarki, wykrawarki i inne