Technika

Metody obróbki metali

Metody obróbki metali
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowe metody obróbki metali uzależnione są od tego, do jakiego rodzaju obróbki należą. W branży przemysłowej wyróżnia się dziś kilka podstawowych rodzajów obróbki i każdy z nich posługuje się innymi metodami. Dopasowanie właściwej metody do rodzaju i celu, jaki ma dany proces obróbkowy, pozwala na wykonanie prac zgodnie z planem projektowym i tym samym z najlepszymi jego efektami.

Rodzaje obrabiania metali i odpowiednie do nich metody

Obróbka mechaniczna skrawaniem, której celem jest nadawanie blachom i arkuszom z różnych metali nowego kształtu, posługuje się takimi metodami działania, jak frezowanie, toczenie i szlifowanie. Każda z tych metod realizowana jest na innego typu maszynach skrawających i wymaga zupełnie innego przygotowania. Obróbka plastyczna, której zadaniem jest kształtowanie i zmiana właściwości fizycznych metali, posługuje się metodami kucia plastycznego, tłoczenia, ciągnięcia oraz gięcia. Specjalistyczne gięcie blach na zamówienie wykonuje się naturalnie w zaawansowanych warunkach i przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń.

Warto wiedzieć, że gięcie blach, podobnie jak i każdą inną metodą obrabiania metali, należy realizować z dużą uwagą i przy zachowaniu odpowiednich przepisów. Firmy realizujące takie zlecenia muszą spełniać szereg wymogów BHP i regularnie poddawać się kontrolom, które monitorują bezpieczeństwo ich działania i zgodność z krajowymi normami. Kolejnym rodzajem obróbki metali jest obróbka cieplna, a jej metodami są hartowanie, wyżarzanie, odpuszczanie i stabilizowanie cieplne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*