Technika

Na jakie części należy zwrócić szczególną uwagę podczas czyszczenia klimatyzacji?

Na jakie części należy zwrócić szczególną uwagę podczas czyszczenia klimatyzacji?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja to bardzo ważny system w każdym samochodzie osobowym, ponieważ zapewnia czyste i chłodne powietrze w upalne dni. Jej prawidłowe działanie jest uzależnione w dużej mierze od regularnego czyszczenia ze szkodliwych dla zdrowia bakterii i grzybów. Jeśli podczas wykonywania tej czynności zostanie stwierdzona niesprawność jakiegoś komponentu, to należy go niezwłocznie wymienić na nowy. W przypadku posiadania auta francuskiej marki wszelkie niezbędne części znajdziemy np. w specjalistycznym sklepie online: https://www.franceauto.pl/ogrzewanie-wentylacja-klimatyzacji.

Zadbajmy zwłaszcza o parownik

Czysta klimatyzacja oznacza optymalną cyrkulację chłodnego powietrza, a na dodatek uniemożliwia rozprzestrzenianie się groźnych drobnoustrojów po całej kabinie pojazdu. Mimo że układ ten zawsze posiada wbudowany filtr odpowiedzialny za skuteczne wychwytywanie zanieczyszczeń, to powinien być koniecznie okresowo dezynfekowany. Najważniejszym komponentem podlegającym temu procesowi jest parownik – zlokalizowany między wnętrzem auta, a komorą silnika oraz funkcjonujący w wilgotnym środowisku.

Najpierw trzeba go opróżnić z tzw. czynnika chłodzącego, a później dokładnie wyczyścić z zastosowaniem dedykowanych preparatów chemicznych. Drugi element wymagający podobnej operacji to skraplacz. W tym przypadku wystarczy wykorzystać nadmuch sprężonego powietrza, ponieważ na wspomnianej części osiada niemal wyłącznie kurz i pył. Alternatywnym rozwiązaniem jest metoda ultradźwiękowa, która dodatkowo skutkuje zniszczeniem mikroorganizmów na obudowie. Przy okazji dezynfekowania systemu klimatyzacji zaleca się zweryfikowanie jego szczelności i stanu technicznego sprężarki oraz łożysk.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*