Technika

Najpopularniejsze minikomputery

Najpopularniejsze minikomputery
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby, które pragną poznać tajniki elektroniki, prędzej czy później staną przed wyborem swojego pierwszego mikrokontrolera. Choć liczba urządzeń dostępnych na rynku jest ogromna, to jednak dwa minikomputery są niezmiennie popularne od kilku lat. Jednym z nich jest Arduino. Jego twórcy wprowadzili swoją pierwszą płytkę już w 2005 roku. Początkowym celem piątki badaczy była popularyzacja wiedzy z zakresu elektroniki i programowania wśród uczniów i studentów. Jednak projekt nieoczekiwanie nabrał takiego rozpędu, że obecnie Arduino jest wykorzystywane m.in. w rolnictwie, muzyce, automatyce oraz wielu innych branżach. Drugim popularnym minikomputerem jest Raspberry Pi charakteryzujący się dużą mocą obliczeniową, którą można wykorzystać m.in. do sterowania robotem, inteligentnym systemem domowym, siecią oraz w wielu innych projektach.

Podstawowe informacje o Arduino

Od 2005 roku powstało już kilka wersji popularnego minikomputera, które umożliwiają tworzenie coraz śmielszych i bardziej zaawansowanych projektów. Najnowsze modele są wyposażone m.in. w wydajny rdzeń, pamięć typu Flash i SRAM. Ponadto mają wszystkie najpopularniejsze złącza i porty, dzięki którym do Arduino można podłączyć nie tylko inne urządzenia, ale również akcesoria zwiększające możliwości sprzętu. Pomimo zaawansowanej konstrukcji, płytka cechuje się niewielkimi rozmiarami, które ułatwiają montaż w nietypowych miejscach. Co więcej, wybrane modele minikomputera są wyposażone w moduł GSM wyróżniający się pracą w szerokim zakresie oraz wydajną antenę. Do zasilania płytki można wykorzystywać zarówno zasilacz, jak i akumulator litowo-polimerowy. Kolejnym wyróżnikiem Arduino jest komunikacja szeregowa. Płytka obsługuje takie interfejsy jak 12C, SPI i UART. Dlaczego płytka włoskiego producenta jest szczególnie polecana wszystkim zainteresowanym elektroniką? Wokół Arduino powstała ogromna społeczność, która dzieli się swoimi projektami z innymi. Na forach można znaleźć ogromną liczbę gotowych programów, które można zaimplementować w swoim projekcie. Co więcej, niezliczona ilość kompatybilnych akcesoriów sprawia, że nauka z Arduino nie ma końca.

Czym wyróżnia się Raspberry Pi?

Premiera pierwszego minikomputera Raspberry Pi miała miejsce w 2012 roku. Od tamtej pory projekt jest systematycznie rozwijany nie tylko poprzez wprowadzanie coraz nowszych i wydajniejszych płytek, ale również dzięki zwiększeniu liczby kompatybilnych akcesoriów. Po popularną malinę najczęściej sięgają miłośnicy robotyki i szeroko pojętej informatyki. Obecnie minikomputer jest dostępny w kilku wersjach różniących się od siebie m.in. mocą obliczeniową. Jakie są najważniejsze cechy Raspberry Pi? Po pierwsze, nowoczesny procesor charakteryzujący dużą wydajnością. Po drugie, zastosowanie wszystkich najpopularniejszych złączy i portów, w tym USB 3.0 gwarantujego wszechstronne wykorzystanie minikomputera. Po trzecie, niezwykle szybkie złącze Ethernet z maksymalną prędkością do 100 Mb/s. Po czwarte, nowoczesny moduł komunikacyjny Bluetooth 5.0 charakteryzujący się bardzo niskim poborem energii. Wysoka wydajność w połączeniu szeroką funkcjonalnością sprawiają, że Raspberry Pi jest wykorzystywany w wielu branżach praktycznie na całym świecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*