Technika

Czy warto inwestować w ekologiczną oczyszczalnię ścieków?

Czy warto inwestować w ekologiczną oczyszczalnię ścieków?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz popularniejsza w gospodarstwach domowych ekologiczna oczyszczalnia ścieków to przyjazne dla środowiska i bezpieczne rozwiązanie, którego celem jest ochrona zarówno środowiska, jak i zdrowia naszego i naszej rodziny. Odzyskujemy wodę w niezanieczyszczonej postaci, wspierając planetę!

Jak to działa?

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków wykorzystuje zasadę oczyszczania biologicznego, w którym mikroorganizmy rozkładają materię organiczną zawartą w ściekach. W procesie tym wykorzystywane są naturalne procesy takie jak nitryfikacja, denitryfikacja i utlenianie. Odpowiada za przekształcenie odpadów w gaz (biogaz). Aby to zrobić, należy najpierw oddzielić odpady stałe od odpadów płynnych (lub szarej wody). Następnie odpady stałe zostaną przetworzone przez zbiorniki fermentacyjne, w których bakterie rozłożą materię organiczną na dwutlenek węgla i gaz metanowy.

Gazy te są następnie przesyłane przez generator, który wytwarza energię elektryczną lub ciepło (w zależności od rodzaju zastosowanego generatora). Proces ten pozostawia również czystą wodę, która może być wykorzystana do nawadniania lub innych celów, takich jak spłukiwanie toalet lub mycie naczyń.

Czy warto?

Główną zaletą tego typu oczyszczalni są niskie koszty eksploatacji. Ponadto nie wymaga ona dużych inwestycji i może być zainstalowana niemal wszędzie tam, gdzie dostępne jest miejsce na jej umieszczenie i połączenie z kanalizacją gospodarstwa. Należy jednak podkreślić, że konstrukcje te są droższe od konwencjonalnych ze względu na ich skomplikowaną konstrukcję i zaawansowaną technologię zastosowaną w ich budowie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*