Budowlanka

Pomiary geodezyjne – dlaczego są ważne?

Pomiary geodezyjne – dlaczego są ważne?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nierzadko stajemy przed sytuacją, gdy podczas budowy ogrodzenia sąsiad zaczyna podnosić zarzuty, że weszliśmy na jego działkę. Jeżeli nie posiadamy aktualnych pomiarów geodezyjnych, to niestety nie jesteśmy w stanie udowodnić faktu, że budujemy na swoim terenie. Dlatego też tak bardzo ważne jest, by została wyznaczona prawidłowo granica nieruchomości, a także osadzone słupy graniczne. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że nikt nie zakwestionuje przebiegu granic naszej działki.

Kiedy wynajmujemy geodetę?

Zazwyczaj prac geodezyjnych dokonujemy w kilku ważnych sytuacjach. Jest to przede wszystkim kupno i sprzedaż nieruchomości, gdzie nie ma aktualnych pomiarów działki. Zazwyczaj notariusz podczas sporządzania aktu notarialnego będzie wymagał przedstawienia dokumentów geodezyjnych, które opisują granice oraz przede wszystkim wielkość konkretnej nieruchomości. Dlatego też zanim zdecydujemy się na sprzedaż naszej działki, dobrze jest skorzystać z usług firmy geodezyjnej np. http://geodraw.pl i zlecić odpowiednie prace. Nie możemy też zapomnieć o innych sytuacjach, takich jak chociażby budowa ogrodzenia nieruchomości, która wcześniej go nie posiadała. Jeżeli nie znamy dokładnego przebiegu granicy, może się okazać, że płot znajdziemy w granicach działki sąsiada. Wtedy będziemy musieli ponieść ogromne koszty za jego usunięcie i ponowną budowę.

Sposób na dokładne pomiary

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii GPS oraz laserowych, geodeta może wyznaczyć dokładny przebieg granic. Nikt nie będzie mógł go zakwestionować, ponieważ linia graniczna zostanie wytyczona z błędem mniejszym niż pół centymetra. Jest to możliwe dzięki komputerowej technologii, którą dysponuje znakomita większość firm geodezyjnych, obecnych dzisiaj na rynku. Nie będziemy musieli więc absolutnie obawiać się, że jeśli ktoś kiedyś wynajmie innego geodetę, to pomiary okażą się zupełnie inne i będziemy zmuszeni na przykład przesuwać już zbudowane ogrodzenie. Wystarczy tylko, że wynajmiemy sprawdzoną firmę geodezyjną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*