Technika

Zasady hartowania metali

Zasady hartowania metali
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przedmioty wykonane z różnych metali wydają się bardzo twarde, a przez to wytrzymałe. W przypadku większości zastosowań ich właściwości są całkowicie wystarczające i zapewniają długotrwałe użytkowanie. Czasami mamy jednak do czynienia z częściami bądź narzędziami, które wymagają dodatkowego wzmocnienia – np. z powodu pracy w wysokich temperaturach lub w warunkach ponadprzeciętnego obciążenia. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się zazwyczaj obróbka cieplna metali w postaci hartowania.

Gwarancja wzrostu własności wytrzymałościowych

Hartowanie to obróbka cieplna rozpoczynająca się zawsze od nagrzania danego elementu metalowego do takiej temperatury, w której jego struktura ulegnie zmianie. Następnie jest on schładzany w trakcie kąpieli w zimnej wodzie, ewentualnie w specjalnym oleju hartowniczym. Kolejny krok polega na ponownym rozgrzaniu materiału, ale tym razem do wyraźnie niższej temperatury. Zwieńczeniem omawianego procesu jest powolne ostudzenie całości. Główny efekt hartowania to wyraźny wzrost wszystkich parametrów związanych bezpośrednio z wytrzymałością przedmiotu. Zaliczamy do nich m.in.: twardość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, plastyczność oraz sprężystość.

Podstawowym warunkiem prawidłowego przebiegu procesu jest natomiast precyzyjne ustalenie maksymalnej temperatury, szybkości nagrzewania, czasu przetrzymywania obiektu, a także szybkości jego schładzania. Jeśli np. jesteśmy zainteresowani pozyskaniem narzędzi weterynaryjnych z hartowanej stali, można je zamówić na http://hartomed.pl/produkcja-narzedzi-weterynaryjnych/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*