Styropian czy wełna?

Styropian czy wełna?

Zazwyczaj do wykonywania izolacji wykorzystywany jest jeden z dwóch najpopularniejszych materiałów- wełna albo styropian. Ich współczynnik przenikania ciepła jest zbliżony, ale pozostałe cechy znacząco od siebie odbiegają. Co lepiej sprawdzi się do ocieplenia domu: styropian czy wełna?

Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą jest cena. Styropian kosztuje o wiele mniej niż wełna, więc jest korzystniejszym wyborem ze względu na kwestie finansowe. Opisywane materiały różnią się od siebie izolacyjnością akustyczną. Wełna zdecydowanie lepiej radzi sobie z tłumieniem drgań (uderzeniowych oraz powietrznych), wadą styropianu jest słabe tłumienie dźwięków, które rozchodzą się w powietrzu. Warto również zwrócić uwagę na to, jak dany materiał radzi sobie z przepuszczaniem powietrza. Styropian jest materiałem prawie w całości nieprzepuszczalnym, natomiast wełna pozwala na przenikanie powietrza. Jeżeli chodzi o pochłanianie cieczy, to styropian robi to w zdecydowanie mniejszym stopniu niż wełna i dodatkowo bardzo szybko schnie. Zarówno wełna, jak i styropian nie sprawiają większych problemów podczas obróbki poza pyleniem (w przypadku wełny) i brudzeniem (przez fragmenty styropianu). Wełna lepiej sprawdza się jako materiał niepalny, może z powodzeniem chronić konstrukcje narażone na szkodliwe oddziaływanie ognia. Poza tym, w przeciwieństwie do styropianu, nie topi się w kontakcie z różnego rodzaju substancjami chemicznymi.

Podsumowując, zarówno wełna, jak i styropian mają swoje mocne i słabe strony. Wełna dobrze sprawdzi się, na przykład, do osłaniania drewnianych konstrukcji. Styropian warto zastosować ocieplając ściany fundamentowe albo podłogi na gruncie.

Jeden komentarz do “Styropian czy wełna?
  1. Karolina napisał(a):

    Styropian bym wolał :p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − 2 =