Budowlanka

Jakimi sposobami można zweryfikować wytrzymałość betonu?

Jakimi sposobami można zweryfikować wytrzymałość betonu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wytrzymałość betonu jest jego bardzo istotną cechą i konieczne jest jej zbadanie. Zbyt słaby materiał może nie spełniał swojego przeznaczenia, a nawet zagrażać zdrowiu i życiu pracujących z nim i w pobliżu niego ludziom. Dlatego Istnieje cały szereg norm ustalających, jaki powinien być beton wykorzystywany w budowlance a także w innych gałęziach przemysłu, co daje odniesienie specjalistom, zajmującym się jego testowaniem. Możemy zająć się tym również samodzielnie, posiadając odpowiedni sprzęt i wiedzę w tym temacie.

Kilka skutecznych testów

Jednym z najpopularniejszych testów przeprowadzanych na betonie jest mierzenie jego wytrzymałości i odporności na ściskanie. Służy do tego twardościomierz, inaczej nazywany młotkiem Schmidta. Jest to urządzenie niewielkich rozmiarów, którego działanie opiera się na regularnym uderzaniu w wierzchnią warstwę betonu i mierzeniu późniejszej siły odskoku. Pozwala to w krótkim czasie sprawdzić duży obszar i stwierdzić, czy wierzchnia warstwa jest jednorodna na całej badanej długości.

Do bardziej zaawansowanego badania betonu, nie tylko jego najbardziej zewnętrznych warstw, służy betonoskop. Jest to złożone urządzenie, sondujące całą grubość ściany lub podłogi, co pozwala odnaleźć w niej nie tylko ukryte pod powierzchnią defekty, ale również ciała obce znajdujące się w betonie oraz zbrojenia stalowe, co może ułatwić np. wiercenie. Dzięki najnowszej technologii mamy dostęp do wielu ułatwień oferowanych przez komputer sprzętowy, co bardzo upraszcza pracę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*