Technika

Czego będziemy potrzebować, aby nasz fotowoltaika działa sprawnie?

Czego będziemy potrzebować, aby nasz fotowoltaika działa sprawnie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Fotowoltaika jest ważnym składnikiem portfela energii odnawialnej. Technologia ta jest stosunkowo stara, ale wciąż się rozwija i ulepsza. Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną, ale potrzebują kilku rzeczy współpracujących ze sobą, aby robić to w sposób optymalny.

Po pierwsze i najważniejsze, potrzebne jest światło słoneczne

To trochę oczywiste, ale mimo wszystko ważne. Panele słoneczne są zaprojektowane tak, aby absorbować światło słoneczne w celu generowania energii elektrycznej i zasilania domu lub firmy. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie w ciągu roku jest dużo słońca, to ogniwa fotowoltaiczne mogą być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Potrzebujesz dobrych paneli fotowoltaicznych

Następnie należy zainstalować panele o wysokiej sprawności i wysokiej jakości okablowanie na dachu lub w otwartej przestrzeni, która otrzymuje bezpośrednie światło słoneczne przez długie okresy czasu każdego dnia (najlepiej około pięciu godzin).

Zabezpieczenia fotowoltaiki

Panele słoneczne powinny posiadać szereg zabezpieczeń chroniących przed uszkodzeniem lub awarią, w tym bezpieczniki i ograniczniki przepięć. Ograniczniki przepięć to urządzenia, które chronią przed uderzeniami piorunów i innymi przepięciami elektrycznymi, odwracając je od paneli słonecznych. Bezpieczniki mają za zadanie zapobiegać pożarom poprzez odcięcie zasilania w przypadku wystąpienia zwarcia lub innego problemu z okablowaniem. Takie zabezpieczenia fotowoltaiki znaleźć możesz przykładowo na stronie https://jeanmueller.pl/zabezpieczenia-fotowoltaiki/.

Odpowiednia pogoda

Wreszcie, istnieją inne czynniki, takie jak temperatura i warunki pogodowe, które wpływają na ilość energii produkowanej przez panele słoneczne w czasie – ale nie są to tak duże czynniki, jak niektórzy mogą myśleć, ponieważ panele słoneczne działają najlepiej w słonecznych miejscach i tak.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*