Wszystko wokół domu

Czy montaż firan i rolet jest skomplikowany?

Czy montaż firan i rolet jest skomplikowany?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ozdoby okien takie jak firany i rolety stanowią niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych wnętrz. Dobrze dopasowane potrafią ożywić każde pomieszczenie, a także pełnić inne funkcje, które nie zawsze posiadają drugorzędne znaczenie. Jednak nie udałoby się to bez ich odpowiedniego zamontowania, będącego mniej lub bardziej skomplikowanym.

Montaż firan

Firany są niewątpliwie jedną z najpopularniejszych metod przyozdabiania okien. Niemniej jednak przed ich założeniem należy dokonać wyboru mocowania. W przypadku karniszy możemy zastanawiać się nad montowanymi do sufitu lub do ściany. Wybór koloru czy tworzywa z jakiego będzie wykonany, nie powinien stanowić większego problemu, gdyż obecnie na ryku dostępnych jest wiele propozycji. Przed umieszczeniem wybranego produktu należy przede wszystkim dokonać pomiarów, długość powinna stanowić szerokość okna oraz dodatkowe centymetry ze względu na walory estetyczne.

W przypadku karniszy mocowanych do ściany przy pomocy wsporników należy pamiętać o pozostawieniu przestrzeni potrzebnej do otwierania okna, najlepiej gdy będzie ona wynosiła około 5 cm. Pierwszym etapem powinno być wyznaczenie linii przy pomocy poziomicy oraz ołówka, którym należy zaznaczyć miejsca na kołki montażowe. Następnie wywiercić w nich dziury, zamontować kołki oraz wsporniki. Ostatnim elementem jest założenie kołka, jeżeli planujemy umieszczenie materiał na żabkach, rozmieścić je na nim. Umiejscowienie karnisza na suficie jest analogiczne do przedstawionego procesu.

Unowocześnione rozwiązanie

Innym, bardziej nowoczesnym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest szyna sufitowa, która podąża za modą i wpisuje się w aktualny minimalistyczny nurt. Sprawdzi się idealnie zarówno do małych wnętrz jak i większych przestrzeni. Niewątpliwie jej zaletą jest lekkość oraz wygląd, pasujący do najbardziej intymnych aranżacji. Wyróżniamy szyny PCV oraz aluminiowe, a wśród nich jedno, dwu, a nawet trzytorowe, pozwalające na zastosowanie kilku warstw materiałów zgodnie z upodobaniami.

Warto również wspomnieć, iż umożliwiają one niezwykłą elastyczność, w zakresie dopasowywania długości oraz umieszczania w trudno dostępnych miejscach. Przygotowanie podłoża pod montaż niewiele różni się od tego, który został zaprezentowany powyżej. Również potrzebne będą narzędzia do wyznaczenia miary oraz punktów nawiercania. Niewątpliwe jest to czynność łatwiejsza niż montowanie klasycznych karniszy.

Rolety jako alternatywa tradycji

Innym rozwiązaniem są rolety okienne, coraz częściej znajdują zastosowanie w naszych domach. Np. na https://magdalena24.pl/rolety/rolety-wewnetrzne istnieje nieograniczony dostęp do ich rodzajów, wzorów oraz kolorów. W przypadku wewnętrznych ich zaletą jest łatwość montażu. Rolety wolnowiszące nadające się do zaciemniania dużych przestrzeni mogą być montowane do sufitu lub ściany, są jednak coraz rzadziej stosowane, ze względu na ilość miejsca niezbędną nad wnęką okienną, gdyż w przypadku zbyt małej jej ilości mogłyby zaczepiać o skrzydło okna co byłoby niepraktyczne.

Z rozwiązaniem dla tego problemu przychodzą rolety mini mocowane do ramy. Taki produkt można zawiesić, przykleić lub przykręcić. Każda z tych opcji po dokładnym wymierzeniu nie powinna stanowić trudności przy zakładaniu nawet dla laików. Dodatkowo dostępne są w każdym możliwym rozmiarze i kolorze co nie sprawia dylematu w ich doborze.

Rolety rzymskie

Kolejnym sposobem przyozdabiania są rolety rzymskie, niewiele różnią się od tych tradycyjnie stosowanych, można je jednak wykonać z niemal każdego materiału. Ich montowanie nie wymaga specjalnych umiejętności, właściwie nie odbiega proceduralnie od typów przedstawionych powyżej. Można je zamontować na karniszu rurkowym czy szynie aluminiowej, natomiast obsługa następuje za pomocą sznureczka lub łańcuszka.

Montaż firan i rolet jest w zasięgu ręki dla każdego z nas. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani posiadania wyszukanych narzędzi. W związku z czym w łatwy sposób jesteśmy w stanie zmienić oblicze naszego mieszkania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*