Wszystko wokół domu

Kolor i wielkość mebli – jak je dobierać?

Kolor i wielkość mebli – jak je dobierać?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Udana aranżacja naszego mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Wymaga między innymi właściwego dobrania mebli. Nie jest to wcale proste zadanie, gdyż nie wystarczy kupić takie modele, które nam się podobają. Oprócz tego muszą kolorystycznie pasować do stylu, w którym urządzamy dane pomieszczenie. Co więcej, muszą być dostosowane do wolnej przestrzeni w naszym domu. Do kawalerki kupimy zupełnie inne meble, w niż w przypadku urządzania dużego domu jednorodzinnego. Przestronne pokoje oferują o wiele większą możliwość manewrowania wielkością i barwami mebli. Ciekawym rozwiązaniem jest zastawienie całej ściany przy użyciu licznych elementów dekoracyjnych. W ten sposób stworzymy atrakcyjny efekt wizualny. Musimy jednak umiejętnie podejść do rozkładania wszelkich akcentów w poszczególnych strefach mieszkania. Z kolei niewielki pokoje wymuszają na nas dobieranie mebli o lekkiej konstrukcji. Preferowane są modele wielofunkcyjne, które umożliwiają efektywne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Optymalne rozmiary mebli do salonu

Centralnym elementem każdego salonu jest zestaw mebli wypoczynkowych. Możemy wybrać zarówno klasyczną kanapę, jak i bardziej nowoczesny narożnik wypoczynkowy, taki jak na przykład te dostępny na stronie https://www.jurpol-meble.pl/naroznik-metro/. Jego rozmiary powinny być uzależnione między innymi od odległości naszego mebla od telewizora. Te dwa elementy powinna dzielić odległość co najmniej 1,5 metra. W ten sposób zadbamy o zdrowie naszych oczu podczas oglądania telewizji. Oprócz tego musimy uwzględnić to, czy chcemy kupić narożnik z funkcją spania. Chodzi o taki model, który możemy rozłożyć w celu stworzenia dodatkowej przestrzeni do spania.  Pomimo swoich gabarytów, taki narożnik może sprawdzić się także w kawalerce. W takiej sytuacji używamy go do zagospodarowania jednego z rogów naszego mieszkania. Rozmiary mebli wypoczynkowych powinny zależec także od tego, ile osób będzie mogło z nich jednocześnie korzystać.

O czym pamiętać, łącząc kolory mebli w mieszkaniu?

W poszukiwaniu inspiracji warto sprawdzić obowiązujące trendy wnętrzarskie. W ten sposób dowiemy się jakie zestawy kolorystyczne cieszą się obecnie największą popularnością. Wybierając kolor naszych mebli, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, muszą być kolorystycznie dopasowane do barwy naszych ścian. Mamy dwie opcje – możemy wybierać kolory należące do tej samej palety lub wybrać wariant kontrastowy. Wtedy wybieramy nasze meble do ciemnych ścian i na odwrót. Jednakże wybór koloru ściany zależy przede wszystkim od specyfiki danego pomieszczenia. W przypadku sypialni optymalnym wyborem będą farby w jasnych odcieniach. W przeciwnym razie trudniej przyjdzie nam się zrelaksować w naszej sypialni. Żywsze kolory nie pozwolą nam szybko zasnąć. Z tego powodu najlepiej wybierać ciemne meble do naszej sypialni.

Jeżeli preferujemy modele w nietypowych odcieniach, musimy zapewnić im w miarę neutralne tło. Chodzi przede wszystkim o odcienie bieli i szarości. Ciekawszą alternatywą są farby z nietypową fakturą bądź błyszczącymi drobinkami. Duże znaczenie ma także to, jakie oświetlenie zainstalowaliśmy w danym pomieszczeniu. Najlepszym wyborem będą żarówki zapewniające światło o ciepłej barwie. W efekcie zyskujemy przytulny efekt. W przypadku słabo doświetlonego pokoju konieczne będzie pomalowanie naszych ścian na jasne kolory. Tym samym jesteśmy ograniczeni do mebli w stosunkowo ciemnych barwach.

Czy kolor podłogi ma znaczenie dla naszych mebli?

Niezależnie od wybranego przez nas stylu dekoracyjnego, doskonałym pomysłem jest jasna podłoga. Z takim tłem będziemy mieli praktycznie wolną rękę, jeśli chodzi o dobieranie barw mebli. Podczas kupowania elementów wyposażenia do naszego salonu możemy wybrać produkty z tej samej gamy. Warto rozważyć wtedy kupno takich mebli, które nieco różnią się od siebie swoimi odcieniami. Ciemne meble i jasna podłoga wymusza na nas unikanie masywnych form. Zbyt łatwo doprowadzą one do przytłoczenia całego wnętrza. W przypadku ciemnej podłogi dobrze sprawdzą się modele wykończone na wysoki połysk. W ten sposób możemy dodać klasy i dodatkowo rozjaśnić nasze pokój. Wartościowym dodatkiem są także meble ze szklanymi elementami. Zanim zabierzemy się za wybieranie barw, warto zapoznać się z ich trzema grupami. Chodzi mianowicie o kolory pokrewne (takie, które ze sobą sąsiadują na kole barw), monochromatyczne (liczne odcienie tego samego koloru) oraz dopełniające.

Ten ostatni rodzaj dotyczy kolorów znajdujących się naprzeciwko siebie na kole barw i często zwane są jako kolory kontrastowe. Znajomość tej wiedzy znacznie ułatwi nam dobieranie pasujących do siebie barw mebli. W nowoczesnych wnętrzach powszechne są pokoje dwukolorowe. Może to być klasyczne zestawienie czarnej i białej barwy  lub ewentualnie coś bardziej oryginalnego. Z kolei w salonie najlepiej bazować wyłącznie na jednym kolorze. Jedynym elementem kontrastowym powinien być kolorowy stolik kawowy lub niewielka pufa funkcjonująca jako podnóżek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*