Life & Style

Czym jest opieka paliatywna?

Czym jest opieka paliatywna?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opieka paliatywna, to dosłownie i w przenośni osłona, osoby chorej, którą nazwano z łaciny pallium – płaszcz. Obejmuje ona opieką chorych w terminalnym okresie choroby nieuleczalnej, u których zakończono leczenie a nadal konieczne jest wsparcie codziennego funkcjonowania ograniczonego z powodu objawów związanych z postępem choroby. Trwałe ograniczenia prowadzą do stanu w którym chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować bez pomocy medycznej.

Wsparcie i ograniczanie cierpienia

Opieka paliatywna to również wsparcie drugiej strony, którą jest najbliższa rodzina. Często, pomimo najlepszych chęci, bliscy nie są w stanie zapewnić ciągłej, specjalistycznej opieki. Jedynie ośrodki całodobowej opieki paliatywne, takiej jak pod adresem: https://geriamed.lublin.pl/opieka-paliatywna/, oferują wyspecjalizowaną opiekę na wysokim poziomie. Jest to opieka lekarska i pielęgniarska, systematyczne badania, rehabilitacja i opieka przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu medycznego.

Spokój ciała i ducha

Nowoczesne ośrodki opieki paliatywnej zapewniają konieczny spokój, wypoczynek ale również miejsce na modlitwę i obecność kapłana. Potrzeby duchowe cierpiącej osoby są traktowane z pełnym szacunkiem i zrozumieniem. Tylko takie całościowe podejście do chorego daje mu odpowiedni komfort życia. Przy równoczesnym wsparciu i obecności bliskich, późna jesień życia lub ostatnie stadium nieuleczalnej choroby, będzie czasem pełnym godności i łagodnego odejścia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*