Wszystko wokół domu

Formalności związane ze sprzedażą nieruchomości

Formalności związane ze sprzedażą nieruchomości
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie nieruchomości wiąże się z różnymi aspektami. Jednym z nich jest np. planowanie sprzedaży, która jest przyczyną wzrostu cen nieruchomości. Poniżej podpowiadamy o czym warto pamiętać podczas sprzedaży domu lub mieszkania.

Od czego warto zacząć?

Sprzedaż nieruchomości należy rozpocząć od dokładnego sprawdzenia stanu lokalu oraz zebrania wszystkich dokumentów. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy będzie podpisywana umowa. Następnie warto zająć się określeniem ceny oraz podjąć się sporządzeniu oferty sprzedaży. Jeśli nie mamy wystarczająco czasu, który moglibyśmy poświęcić, warto zlecić to biurze obrotu nieruchomościami. Korzystając z usług pośrednika, możemy szybciej znaleźć osobę zainteresowaną taką nieruchomością.

Jakie dokumenty są wymagane podczas sprzedaży nieruchomości?


W trakcie sprzedaży nieruchomości, warto przygotować następującą dokumentację:

– Akt własności nieruchomości;

– Odpis z księgi wieczystej;

– Zaświadczenie o wymeldowaniu właścicieli oraz lokatorów we wskazanym terminie;

– Zaświadczenie o braku zaległości wobec spółdzielni czy też wspólnoty mieszkaniowej;

Pamiętajmy też o tym, iż powinniśmy zgłosić sprzedaż mieszkania do urzędu skarbowego. Natomiast gdy nieruchomość objęta jest podatkiem od nieruchomości, należy poinformować gminę o zamiarze sprzedaży jej. Jeśli zależy nam na tym, aby rzetelnie wycenić wartość nieruchomości, warto zapoznać się, a następnie skorzystać z takiej oferty, którą przygotował rzeczoznawca nieruchomości: http://prowert.pl/. Taka osoba ma wpisaną działalność do rejestru Związku Banku Polskiego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*