Technika

Hartowanie indukcyjne – jakie ma zalety?

Hartowanie indukcyjne – jakie ma zalety?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Hartowanie indukcyjne jest procesem, który wykorzystuje elektromagnetyczne ogrzewanie indukcyjne wysokiej częstotliwości, aby podgrzać przedmiot do temperatury powyżej jego temperatury krytycznej. Powoduje to, że staje się on twardszy i bardziej odporny na zużycie.

Hartowanie indukcyjne jest procesem termicznym i może być stosowane do obróbki wszystkich gatunków stali, w tym stali niskostopowych i stali nierdzewnych. Możliwe jest również zastosowanie hartowania indukcyjnego do materiałów nieżelaznych, takich jak stopy aluminium.

Hartowanie indukcyjne ma wiele zalet w porównaniu z innymi procesami, takimi jak ogrzewanie dielektryczne czy hartowanie płomieniowe.

Do zalet hartowania indukcyjnego należą:

Wysoka efektywność energetyczna 

Podczas hartowania indukcyjnego osiąga się średnio 98% efektywności energetycznej w porównaniu z zaledwie 50% w przypadku konwencjonalnych procesów grzewczych, takich jak piece gazowe lub elektryczne; oznacza to mniejsze zużycie paliwa, a tym samym niższe koszty

Zwiększona zdolność przechowywania 

Części mogą być przechowywane w systemie ogrzewania indukcyjnego przez dłuższy czas bez uszkodzeń spowodowanych przegrzaniem

Szybki czas nagrzewania 

Ponieważ hartowanie indukcyjne nagrzewa tylko warstwę powierzchniową obrabianej części, nie ma problemów związanych z osiągnięciem jednolitej temperatury na całej powierzchni dużych części, które występują w innych procesach grzewczych.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o tym procesie, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://hartomed.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*