Hartowanie indukcyjne jest procesem, który wykorzystuje elektromagnetyczne ogrzewanie indukcyjne wysokiej częstotliwości, aby podgrzać przedmiot do temperatury powyżej jego temperatury krytycznej. Powoduje to, że staje się on twardszy i bardziej odporny na zużycie.

Hartowanie indukcyjne jest procesem termicznym i może być stosowane do obróbki wszystkich gatunków stali, w tym stali niskostopowych i stali nierdzewnych. Możliwe jest również zastosowanie hartowania indukcyjnego do materiałów nieżelaznych, takich jak stopy aluminium.

Hartowanie indukcyjne ma wiele zalet w porównaniu z innymi procesami, takimi jak ogrzewanie dielektryczne czy hartowanie płomieniowe.

Do zalet hartowania indukcyjnego należą:

Wysoka efektywność energetyczna 

Podczas hartowania indukcyjnego osiąga się średnio 98% efektywności energetycznej w porównaniu z zaledwie 50% w przypadku konwencjonalnych procesów grzewczych, takich jak piece gazowe lub elektryczne; oznacza to mniejsze zużycie paliwa, a tym samym niższe koszty

Zwiększona zdolność przechowywania 

Części mogą być przechowywane w systemie ogrzewania indukcyjnego przez dłuższy czas bez uszkodzeń spowodowanych przegrzaniem

Szybki czas nagrzewania 

Ponieważ hartowanie indukcyjne nagrzewa tylko warstwę powierzchniową obrabianej części, nie ma problemów związanych z osiągnięciem jednolitej temperatury na całej powierzchni dużych części, które występują w innych procesach grzewczych.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o tym procesie, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://hartomed.pl/.