Zdrowe ciało

Jak chronić stopę podczas ćwiczeń na siłowni?

Jak chronić stopę podczas ćwiczeń na siłowni?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszym kraju nie brakuje osób regularnie ćwiczących na siłowni w celu wzmocnienia lub rozbudowania mięśni. Powinny one koniecznie zadbać o maksymalną ochronę swoich stóp, które są tam narażone na rozmaite urazy mechaniczne (stłuczenia, otarcia, złamania, nadwerężenia stawów, przeciążenia itp.). Służą do tego przede wszystkim solidnie wykonane buty sportowe charakteryzujące się odpowiednią budową. Ich kluczowym zadaniem jest optymalna stabilizacja stóp we właściwym położeniu oraz amortyzacja, czyli zmniejszenie nacisku sił zewnętrznych.

Najbardziej pożądane rozwiązania

Na siłowni najlepiej sprawdzają się adidasy damskie i męskie idealnie dopasowane do rozmiaru stóp, a także wyposażone w wygodne wiązanie na grzbietowej części. Zapewniają one wysoki komfort podczas treningu i pozwalają w stu procentach skupić się na poszczególnych ćwiczeniach. Warto postawić zwłaszcza na model ze stosunkowo miękką podeszwą wewnętrzną oraz podeszwą zewnętrzną stworzoną z materiału o właściwościach antypoślizgowych. Ta pierwsza bowiem świetnie amortyzuje wszelkie wstrząsy i w znacznym stopniu zmniejsza nacisk na stawy, druga zaś daje korzyść w postaci dobrej przyczepności do podłoża (co przekłada się bezpośrednio na utrzymanie prawidłowej postawy ciała).

Inne wymagane udogodnienia to:

– wyprofilowana wkładka – kompatybilna z kształtem stopy

– cholewka sięgająca nieco powyżej kostki – minimalizuje ryzyko urazu stawu skokowo-goleniowego

– pokrycie zewnętrzne z materiału przepuszczającego powietrze – dzięki temu stopy nadmiernie się nie pocą i są chronione przed odparzeniami

– wysokie podbicie pięty

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*