Zdrowe ciało

Kiedy warto zrobić USG piersi?

Kiedy warto zrobić USG piersi?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

USG piersi to całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne badanie, zaliczane do podstawowej grupy badań diagnostycznych. Można je wykonać bez względu na nasz stan zdrowia, ciążę czy karmienie piersią. Sam przebieg wizyty lekarskiej to zazwyczaj wywiad z pacjentką, omówienie poprzednich (jeżeli były wykonywane w przeszłości) wyników USG oraz zbadanie piersi za pomocą specjalnego aparatu i żelu do USG. 

Profilaktyka – im wcześniej dowiemy się o ewentualnych zmianach, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Według zaleceń większości lekarzy, badanie powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku w celach profilaktycznych. Częstsze USG zalecane jest pacjentkom, które wyczuwają w swoich piersiach zmiany, odczuwają ból bądź są w grupie ryzyka (w rodzinie występują/występowały choroby piersi). Dzięki regularnym badaniom w porę możemy wykryć np. zmiany nowotworowe i od razu zastosować dalszą diagnostykę oraz leczenie. 

Kiedy wykonywać badanie?

USG piersi najlepiej wykonać w ciągu pierwszych 10 dni cyklu (wtedy najłatwiej ocenić i zdiagnozować ewentualne zmiany), jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do wizyty lekarskiej w innym terminie. Większość lekarzy, klinik czy centrów medycznych np takich jak https://www.cmmedicum.com/usg-piersi/, a nawet osób publicznych czy celebrytów zachęca kobiety do regularnych kontroli i dbania o swoje zdrowie, pokazując jak istotne ono jest dla ich zdrowia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*