Zdrowe ciało

Jak dbać o prawidłowy sen

Jak dbać o prawidłowy sen
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb biologicznych organizmu. Już kilka godzin snu odbudowuje siły witalne, poprawia samopoczucie, a także pozwala organizmowi na odzyskanie energii. Aby jednak odpoczynek był efektywny, należy zwrócić szczególną uwagę na wiele elementów mających na niego wpływ. Wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do otoczenia, światła i odpowiednich mebli. To właśnie od tych elementów zależy głębokość snu i zmniejszenie liczby przebudzeń w ciągu nocy. W ofercie Fino meble znajdziemy szeroki wybór elementów wyposażenia do sypialni, które z pewnością przyczynią się do zwiększenia komfortu podczas snu.

Zwróć uwagę na kolory swojej sypialni

Na głębokość i efektywność snu wpływa między innymi kolorystyka pomieszczenia sypialnianego. Niewiele osób jest tego świadomych i maluje ściany swoich sypialni nasyconą i bardzo jasną barwą, co jest dużym błędem. Ostra czerwień czy neonowy błękit to kolory, które organizm odczuwa jako barwy dzienne, przez co podczas leżenia w łóżku nie jest w stanie się w pełni zrelaksować. Takie odcienie są pobudzające, dlatego warto ich unikać. Warto zatem stosować ciepłe, zgaszone kolory, które w pewnym stopniu przypominają zachodzące słońce lub kojarzą się ze spokojną nocą.

Bardzo ważne jest również oświetlenie

Zwróćmy uwagę na światło w swojej sypialni. Barwa słońca o zachodzie wynosi około 3000 K i właśnie taki kolor żarówki będzie ją doskonale imitował. Organizm odczuje obecność ciepłej barwy światła jako zaproszenie do snu – tym samym umożliwi szybkie zaśnięcie i wejście w głęboką fazę odprężenia. Wystrzegaj się żarówek o wyższej temperaturze barwowej, np. 5000 K, gdyż przypominają one światło dzienne i bardziej sprzyjają aktywności niż wypoczynkowi.

Zadbaj o meble

Sen powinien być komfortowy i przebiegać w przytulnej atmosferze. Styl skandynawski, mimo swojego minimalizmu, przewiduje jedno ciepłe wizualnie miejsce w każdym domu – sypialnię. Mieszkańcy Skandynawii doskonale znają wagę snu, co widać właśnie po wnętrzach tych pomieszczeń. Zastosuj ciepłe dodatki, np. dekoracje, rozrzuć na łóżku poduszki, kup także pufę i fotel, jak i również nie unikaj naturalnego drewna i ciepłych żarówek. Doskonale sprawdzają się również grube pledy i komfortowe koce.

Najważniejsze jest jednak łóżko

Łóżko ma zdecydowanie największy wpływ na jakość snu. Mebel ten musi być w pełni komfortowy i idealnie spełniać wszelkie oczekiwania i potrzeby domowników. Zadbaj o odpowiednią długość i szerokość, gdyż zbyt wąskie lub krótkie łóżko zmniejszy komfort podczas snu. Jeśli szukamy łóżek do sypialni Szczecin jest miastem, gdzie znajduje się wiele sklepów. Wybierzmy także właściwy materac. Niektórzy gustują w twardszych modelach sprężynowych, aby inni mogli cieszyć się najwyższej jakości snem, jedynie leżąc na materacach z pianką memory. Liczy się również konstrukcja łóżka. Niestabilna, chwiejąca się podstawa nie zapewnia odpowiedniego komfortu snu, podobnie jak skrzypiące elementy, głośne stuki czy inne nieprzyjemne dźwięki. Zdecyduj się na materiały pościeli dopasowane do pory roku. W lecie dobrze sprawdzą się poszewki wykonane ze śliskiego materiału a, w zimie – tkaniny przypominające zamsz lub aksamit.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*