Przetwory na zimę – chyba każdy słyszał to stwierdzenie. Wiele słoików z korniszonami, ogórkami kiszonymi, ściany wypełnione różnymi konfiturami od podłogi po sufit, czy rzędy butelek słodkich soków. Widok przyjemny dla oka, szczególnie jeśli pomyślimy, jaki smak chowa się w tych słoikach. Jednak, aby wszystkie przetwory zadowoliły nasze kubki smakowe po ich otworzeniu, trzeba zadbać o ich przechowywanie.
Rekomendowanym miejscem do tego typu rzeczy są chłodne i ciemne piwnice, w których temperatura waha się od 4 do 8 stopni Celsjusza. Przed ustawieniem słoików z przetworami warto wcześniej miejsce odpowiednio przewietrzyć oraz zadbać w nim porządek i czystość. Nie może być to przestrzeń, gdzie docierają promienie słoneczne, gdyż przetwory są na nie zbyt wrażliwe i po dłuższym przebywaniu wśród nich tracą swoje właściwości zdrowotne oraz smak.
Jeśli w domu nie mamy piwnicy, przetwory można trzymać w szafkach, pod warunkiem, że są to meble przewiewne.
Przetwory słodkie (sprawdź: przetwory z dzikiej róży), czyli z cukrem można trzymać w trochę wyższych temperaturach, niż marynaty czy kiszonki, które z kolei wymagają chłodniejszego miejsca. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wybór szafek w okolicach okna, gdyż tam temperatury są niższe. Należy pamiętać o częstym wietrzeniu takich szafek oraz o utrzymywaniu w nich czystości w celu zapewnienia ciągłości jak najlepszych warunków naszym przetworom.
Wszystkie przetwory ustawiamy rodzajami po to, aby łatwiej było znaleźć szukaną rzecz. Co najważniejsze – opisujemy każdy słoik datą wykonania i po kilku tygodniach sprawdzamy stan zapasów. Gdy coś się psuje, wyjmujemy taki słoik, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zepsucia się reszty przetworów.
Artykuł napisany we współpracy z Polska Róża – sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą przetworów z owoców czarnego bzu i innych dzikich owoców.