Zdrowe ciało

Jak radzić sobie z niedowagą?

Jak radzić sobie z niedowagą?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie, kiedy zdecydowana większość ludzi stara się zrzucić zbędne kilogramy i uzyskać w ten sposób smukłą sylwetkę, sam pomysł przytycia wydaje się szaleństwem. Istnieją jednak sytuacje, gdy jest to po prostu wskazane – np. jeśli ktoś przy wzrośnie 180 cm waży zaledwie 50 kg. Pamiętajmy bowiem, że masa ciała ma ogromne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu (niewłaściwa może być przyczyną m.in. zaburzeń sercowych). Osoby, które często zadają sobie pytanie: jak szybko przytyć, powinny się udać do dietetyka w celu ustalenia ścieżki postępowania. 

Odpowiednia dieta to podstawa sukcesu

Wizyta u dietetyka jest koniecznością, jeśli zależy nam na szybkim, ale bezpiecznym nabraniu masy ciała. Można jednak wskazać kilka uniwersalnych zasad, których wdrożenie przybliży nas do osiągnięcia upragnionego celu. Po pierwsze, prawie 60% diety muszą stanowić węglowodany złożone (ryż brązowy, kasza gryczana, pieczywo razowe itp.), natomiast pełnowartościowe białko nie mniej niż 15% (np. jaja, ryby, mięso kurczaka). Przyjęło się, że kobiety na przytycie potrzebują około 2500 kalorii dziennie, mężczyźni zaś co najmniej 3000. Warto również zwiększyć w diecie ilość witamin z grupy B, ponieważ odpowiadają one za właściwy metabolizm składników.

Z drugiej strony nie wolno spożywać tłustych fast foodów, bo mimo że są wysokokaloryczne, to nie zawierają w zasadzie żadnych wartości odżywczych. Nie zaleca się też picia kawy i palenia papierosów – kofeina i nikotyna znacznie bowiem przyspieszają proces przemiany materii i wypłukują z organizmu witaminy. Niezwykle ważne jest ponadto zadbanie o wystarczającą ilość snu (w jego trakcie ciało regeneruje się) oraz podejmowanie regularnej aktywności ruchowej (wysiłek pobudza apetyt). Proces przybierania na wadze należy koniecznie wspomagać tonikiem z ziołami, gdyż nagłe tycie może źle wpływać na wygląd skóry. Lepiej zapobiegać temu właśnie poprzez smarowanie jej powierzchni wspomnianym preparatem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*