Technika

Jak regulować ciśnienie w instalacjach wentylacyjnych?

Jak regulować ciśnienie w instalacjach wentylacyjnych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ciśnienie w systemie wentylacyjnym jest kontrolowane przez presostat. Presostat jest urządzeniem zabezpieczającym, dzięki któremu przepływ powietrza pozostaje stały i bezpieczny. Presostaty występują w różnych typach, ale najczęściej spotykanym jest typ różnicowy. W tym typie wyłącznika znajdują się dwie komory, jedna dla powietrza o wysokim ciśnieniu, a druga dla powietrza o niskim ciśnieniu.

Do czego są używane presostaty?

Presostaty są używane do monitorowania ciśnienia w systemie wentylacyjnym. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów wyłączników ciśnieniowych, z których każdy ma inne zastosowanie. Najczęstszym zastosowaniem presostatu jest regulacja prędkości wentylatora w oparciu o aktualne ciśnienie w kanale.

Głównym celem presostatu jest ochrona silnika przed przegrzaniem i uszkodzeniem z powodu nadmiernego przepływu powietrza. Gdy przepływ powietrza osiągnie pewien poziom, powoduje to otwarcie przełącznika i zatrzymanie wentylatora przed wydmuchaniem większej ilości powietrza. Można to zrobić poprzez zmianę prędkości obrotowej silnika lub jego całkowite wyłączenie.

Inną ważną funkcją tych urządzeń jest to, że wykryją one nieszczelności w systemie i wyłączą wszystkie wentylatory, które mogą czerpać powietrze z obszaru, w którym jest nieszczelność. Wykrywając nieszczelności, można zaoszczędzić pieniądze na kosztach energii, nie musząc uruchamiać wszystkich wentylatorów na raz, a jednocześnie zachować odpowiednie poziomy wentylacji w całym domu lub przestrzeni biurowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*