Technika

Najczęściej stosowane procesy w obróbce aluminium

Najczęściej stosowane procesy w obróbce aluminium
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aluminium może podlegać wielu procesom obróbki jak anodowanie, miedziowanie czy niklowanie. Do najczęściej stosowanych możemy jednak zaliczyć nieco inne metody. Chodzi w tym przypadku o chromowanie oraz kataforezę. W dzisiejszym wpisie omówimy pokrótce każdą z tych metod.

Jak przebiega chromowanie aluminium?

Proces chromowania ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w odniesieniu do metali jak i tworzyw sztucznych. Polega on na pokrywaniu określonych materiałów powłoką chromową. Chromowanie wykonywane jest najczęściej metodami eletrolitycznymi. Chromowanie elektrolityczne odbywa się w specjalnie przygotowanych wannach. Są one wypełniane roztworami soli chromu, które są podgrzane do temperatury kilkudziesięciu stopni. Przedmiot przeznaczony do pokrycia chromem jest zanurzany w roztworze. Jeśli chodzi o przedmioty stalowe, to chromowanie może przebiegać w formie kąpieli, ale również sposobem proszkowym i gazowym. W przypadku elementów stalowych temperatura kąpieli wynosi nawet 1050 stopni.

Jak przebiega kataforeza aluminium?

Kataforeza nazywana jest również osadzaniem elektrolitycznym katadowym oraz oznaczana skrótem KTL. Jest to niedrogi i skuteczny sposób malowania przemysłowego. Na uwagę zasługuje fakt, że kataforeza jest również bardzo ekologiczna. Malowanie odbywa się metodą zanurzeniową. Kataforeza, oprócz aluminium, może obejmować również stal, żeliwo czy magnez. W wyniku procesu można uzyskać jedną z najlepszym powłok antykorozyjnych. Technika kataforezy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, energetycznym oraz zbrojeniowym. Co prawda aluminium może być poddawane wielu innym procesom, ale chromowanie i kataforeza należą do najbardziej popularnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*