Zdrowe ciało

Jak sobie radzić w razie problemów z oddawaniem moczu?

Jak sobie radzić w razie problemów z oddawaniem moczu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zatrzymanie moczu polega na niemożności całkowitego opróżnienia pęcherza. To sytuacja w której mocz nie odpływa, dochodzi wówczas do szybkiego wypełnienia i przepełnienia układu moczowego.

Co jest przyczyną zatrzymania moczu?

Nagłe zatrzymanie moczu może być objawem wielu chorób. Do głównych przyczyn tego schorzenia należy mechaniczny ucisk pęcherza lub dróg moczowych. Istnieją również leki, które mogą zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, w tym narkotyczne preparaty przeciwbólowe oraz substancje przeciwhistaminowe. Na skutek różnych chorób neurologicznych mózg zaburza proces opróżniania pęcherza. Do częstych przyczyn zatrzymania moczu dochodzi podczas zakażenia układu moczowego. To powikłanie jest charakterystyczne dla rozrostu stercza i kamicy moczowej. Istnieją przypadki kiedy to stany emocjonalne chorego przyczyniają się do zaburzeń układu moczowego.

Jakie czynności w ramach leczenia należy podjąć?

Przepełniony pęcherz powoduje silny ból w dole brzucha. Pacjent, u którego doszło do zatrzymania moczu może mieć złe samopoczucie, nadmiernie się pocić oraz stracić przytomność. Występuje kilka metod leczenia nagłego zatrzymania moczu. U niektórych pacjentów stosowana jest farmakologia, podawane są leki zmniejszające objętość prostaty. Niekiedy w celu opróżnienia pęcherza konieczne jest zastosowanie cewnika. To gumowa rurka, która wprowadzona jest przez cewkę moczową do pęcherza, w celu utworzenia zamkniętego układu. Jest to bardzo powszechny zabieg, stosowany przez urologów, produkt ten można znaleźć na stronie https://emedical24.pl/cewnik-foley. Pacjent z ostrym zatrzymaniem moczu powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu diagnostyki i leczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*