Zdrowe ciało

Jak w pełni skorzystać z porad i form leczenia, proponowanych przez psychoterapeutę?

Jak w pełni skorzystać z porad i form leczenia, proponowanych przez psychoterapeutę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozważania na temat psychoterapii warto rozpocząć od genezy tego słowa – jest ono zbudowane z dwóch członów: starogreckiego „psyche”, które oznacza duszę, oraz „therapien”, czyli leczenie. Jak samo znaczenie wskazuje, jest to dziedzina zajmująca się leczeniem tego, co często znajduje się ukryte głęboko w nas. I choć podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii bywa strasznie trudne, to już po wykonaniu pierwszego kroku, skontaktowaniu z przychodnią, taką jak np. https://www.poradnia-psyche.pl, możemy być pewni, że zaczyna się nowy etap naszego życia.

Czy proces leczenia trwa tylko na sesjach psychoterapii?

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą polega na przeprowadzeniu wywiadu – tak, aby móc ustalić proces leczenia, kolejne etapy i to, na czym pacjent chciałby się skupić, co chciałby osiągnąć. Wspólne wyrysowanie planu pomaga obu stronom skupić się na rozwiązaniu problemu, z którym przyszedł pacjent. W tym momencie rozpoczyna się trudny i niekoniecznie przyjemny proces, kontynuowany na kolejnych wspólnych spotkaniach.  

Po zakończonej sesji, gdy emocje już na chwilę ucichną w głowie pacjenta, rodzi się sporo pytań i wątpliwości. Należy pamiętać o tym, że proces leczenia trwa nie tylko w gabinecie, lecz przede wszystkim między sesjami, w codziennym życiu. Pacjent pod wpływem tego, czego dowiedział się od terapeuty zaczyna przyglądać się sobie, swoim emocjom, jak reaguje na określone sytuacje. Zaczyna weryfikować swoje myśli i uczucia,  i choć może nie jest tego świadomy, to w tym momencie wykonuje ogromną pracę. Staje się dla siebie czułym obserwatorem, poszerzając swoją wiedzę i świadomość na temat własnych odczuć, potrzeb i zachowań. Obserwacja siebie jest kluczowym elementem psychoterapii, pozwala na bliższy kontakt z samym sobą, który tak często został nadszarpnięty.

Praca, która przynosi satysfakcję

Można śmiało i otwarcie mówić o tym, że psychoterapia jest pracą, którą w ogromnej części podejmuje pacjent. Terapeuta stara się wskazać drogę, uporządkować myśli i zwątpienia, ale to osoba, która zdecydowała się na podjęcie leczenia musi podjąć trud leczenia. Nie jest to zawsze łatwe i przyjemne, ale słuchając siebie nawzajem na wspólnych sesjach można osiągnąć naprawdę wiele. Przed pierwszą wizytą u specjalisty warto uświadomić sobie, że czeka nas nie tylko ciężka praca, ale też ogrom satysfakcji, gdy zaczniemy zauważać pozytywne zmiany w naszym życiu. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne, gdyż przekłada się na całe nasze życie – wszystko to, co nas otacza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*