Zdrowe ciało

Jak zbudować masę mięśniową?

Jak zbudować masę mięśniową?

Lukas/pexels.com

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli już od dłuższego czasu chcesz  być bardziej fit, polepszyć swoją kondycję oraz zbudować muskulaturę, ale wykonywane treningi nie przynoszą upragnionych rezultatów, najprawdopodobniej coś robisz źle. Budowanie masy mięśniowej to nie tylko trening siłowy, ale również odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta. Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się więcej.

Co jest istotne przy budowaniu mięśni?

Pierwszym krokiem do nabrania dobrej masy mięśniowej jest trening siłowy. Ważne jest, by wykonywać ćwiczenia angażujące całe ciało przynajmniej 3 razy w tygodniu. Dla początkujących polecany jest tzw. Full Body Workout, który składa się głownie z ćwiczeń wielostawnych i pozwala na równomierne wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych. Bardziej zaawansowani powinni zastosować trening dzielony, tzw. split, który skupia się na na każdej grupie mięśniowej z osobna.

Po drugie ważna jest odpowiednia nadwyżka kaloryczna. Ważne jest, by sięgać po jak najmniej przetworzone i zbilansowane posiłki, zawierające odpowiednia ilość białka, węglowodanów i tłuszczy. Aby wyliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne, warto jest znać swój współczynnik BMR, czyli wskaźnik podstawowej przemiany materii. Na jego podstawie obliczamy dzienne dobowe zapotrzebowanie energetyczne, które następnie zwiększamy o około 10%.

Warto jest przy tym posiłkować się specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu narzędziami.  Pozwolą one wyliczyć współczynniki takie jak BMR, BMI, czy stosunek talia- biodra określano jako WHR. Ułatwią także ułożenie i rozplanowanie prawidłowo zbilansowanej diety. Po treningu kalkulator pomoże wyliczyć spalone kalorie, wysiłek biegowy, czy maksymalne obciążenie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*