Owoce morza są chętnie wybierane przez wiele osób. Mają niską zawartość tłuszczu, wysoką zawartość białka i są bogate w witaminy i minerały. Wiele rodzajów ryb zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które, jak wykazano, mają wiele korzyści dla zdrowia.

Niektóre rodzaje owoców morza są dostępne przez cały rok, ale inne są sezonowe. Ryby żyjące w pobliżu dna oceanu są bardziej powszechne w miesiącach zimowych, ponieważ pływają bliżej powierzchni w cieplejszych miesiącach.

Poniżej przedstawiamy kilka popularnych przykładów owoców morza, które możemy znaleźć w sklepach.

Małże i ostrygi

Te małże są spożywane przez ludzi od czasów prehistorycznych. Zazwyczaj są one podawane na surowo lub gotowane, ale można je również wykorzystać do przygotowania clam chowder, który jest rodzajem gulaszu z owoców morza.

Krewetki

Krewetki to kolejny popularny rodzaj owoców morza, który można znaleźć w większości supermarketów w tych dniach. Krewetki występują w wielu różnych rozmiarach (od malutkich zwanych „krewetkami” do ogromnych znanych jako „homary”). Krewetki są często sprzedawane świeże lub mrożone (czasami rozmrożone), ale można je również znaleźć w puszkach.

Kraby i homary

Te skorupiaki są wykorzystywane jako żywność od wieków. Zazwyczaj gotuje się je żywcem i zjada w całości, ale niektórzy wolą jeść ich mięso z muszli po ugotowaniu i ostudzeniu.

Ryby

Ryby to jeden z najpopularniejszych rodzajów owoców morza na całym świecie. Występuje w wielu różnych kształtach, rozmiarach i smakach i może być gotowana na wiele różnych sposobów (smażona, grillowana lub pieczona). Większość ryb jest bogata w białko i kwasy tłuszczowe omega-3, więc są dobre dla zdrowia serca, a także rozwoju mózgu, gdy jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią.