Pracownik gospodarczy to osoba, która realizuje zazwyczaj stosunkowo proste zadania porządkowe i konserwacyjne zlecone przez konkretną firmę. Wymagają one dobrej sprawności fizycznej, sporej samodzielności oraz pełnego podporządkowania względem przełożonych. Aby móc wykonywać omawiany zawód, należy posiadać przynajmniej gimnazjalne wykształcenie. W większości przypadków kluczowe kompetencje zdobywa się w drodze krótkiego przyuczenia i zdobywania doświadczeń.
Zakres obowiązków pracownika gospodarczego jest dosyć szeroki i obejmuje prace zaliczane głównie do lekkich i średnio ciężkich. Osoba taka zajmuje się przede wszystkim sprzątaniem w wyznaczonych budynkach i wokół nich, wykonywaniem nieskomplikowanych napraw oraz czynności o charakterze konserwacyjnym (malowanie okien i balustrad, regulowanie instalacji wodnych i kanalizacyjnych itp.), a także odśnieżaniem przestrzeni okalającej dany obiekt w okresie zimowym (łącznie z posypywaniem ziemi piaskiem czy solą).
Do zadań pracownika gospodarczego zaliczamy ponadto:
– utrzymywanie w dobrym stanie technicznym różnych urządzeń i sprzętów,
– pomaganie w załadowywaniu i rozładowywaniu towarów,
– dbanie o jakość nawierzchni parkingów,
– oznaczanie miejsc niebezpiecznych (za pomocą taśm ostrzegawczych i odpowiednich znaków) – czyli tych, które zagrażają zdrowiu i życiu, np. wykopów,
– weryfikowanie prawidłowości działania aparatury grzewczej i elektrycznej,
– kompleksowe pielęgnowanie zieleni – tyczy się to głównie podcinania żywopłotu, podlewania i regularnego nawożenia roślin oraz zabezpieczania roślin przed niską temperaturą.