Life & Style

Komu przysługują alimenty i jak je uzyskać?

Komu przysługują alimenty i jak je uzyskać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Regularne świadczenia o określonej wysokości płacone na rzecz najbliższych nazywane są alimentami. Zasady ich przyznawania określone zostały w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Wysokość alimentów uzależniona jest od potrzeb uprawnionego oraz możliwości finansowych zobowiązanego.

Zobowiązania wobec najbliższych

Najczęściej alimenty związane są ze sprawami rozwodowymi. Kiedy małżonkowie rozstają się, jeden z nich składa pozew o wypłatę świadczeń na rzecz dzieci. Okazuje się jednak, że zgodnie z przepisami obowiązek dostarczania środków niezbędnych do utrzymania obciąża także krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Alimenty mogą więc być przyznawane na rzecz rodziców i dzieci, dziadków i wnuków, a także rodzeństwa.

Pozew o przyznanie alimentów

W celu uzyskania alimentów konieczne jest złożenie pozwu do Sądu Rejonowego. We wniosku należy wskazać strony postępowania, określić wysokość żądanej kwoty, a także dołączyć uzasadnienie. Tego rodzaju sprawy wiążą się z wieloletnimi skutkami finansowymi, dlatego nie należy ich bagatelizować. Wskazane jest korzystanie z pomocy doświadczonego prawnika. Jeśli ktoś chciałby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak w sprawach o alimenty działa profesjonalna kancelaria adwokacka Katowice to miejscowość, którą warto odwiedzić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*