Zgodnie z obowiązującym prawem, niektórzy przedsiębiorcy są zobowiązani do przeprowadzenia co kilka lat audytu energetycznego w swojej firmie. Jest to również dobrowolna opcja przeznaczona dla właścicieli budynków prywatnych. Podstawowe cele omawianego procesu to określenie stanu technicznego danego obiektu, wyliczenie kosztów energii, ustalenie elementów niezbędnych do modernizacji, a także wyznaczenie optymalnych metod na sfinansowanie czynności modyfikacyjnych. Z niniejszego artykułu dowiemy się, kto konkretnie powinien zadbać o wykonanie takich procesów.
Audyt energetyczny jest przede wszystkim obowiązkiem przedsiębiorców zatrudniających 250 i więcej pracowników (średnio w skali roku) oraz osiągających obrót netto ze sprzedaży i innych operacji o charakterze finansowym na poziomie co najmniej 50 mln euro. Z procedury zwolnione są jedynie firmy z wdrożonym, zaawansowanym systemem zarządzania energią ISO 50001, a także z systemem zgodnym z wymogami EMAS (unijnej certyfikacji środowiskowej).
Audyt jest też idealnym rozwiązaniem dla właścicieli budynków mieszkalnych i użytkowych, którzy pragną w znacznym stopniu ograniczyć koszty ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym. Poza tym, korzystają z niego bardzo często projektanci, na etapie opracowywania rozwiązań technicznych, zwiększających izolacyjność termiczną danego obiektu (np. domu jednorodzinnego, instytucji publicznej). Przeprowadzenie omawianej procedury polega w dużej mierze na analizie wszelkich niezbędnych usprawnień (pod względem ekonomicznym i ekologicznym), wyliczeniu kosztów inwestycyjnych oraz wyznaczeniu poszczególnych prac modernizacyjnych.