Technika

Płyny do chłodnic – jak je wybrać?

Płyny do chłodnic – jak je wybrać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszym poradniku zastanowimy się, jak wybrać płyn do chłodnicy, by ten wybór był trafny. Układ chłodzenia silnika jest bardzo ważnym i kluczowym wręcz układem, jeśli chodzi o silnik spalinowy każdego samochodu, bądź też innego rodzaju maszyny, na przykład wózka widłowego, ciągnika rolniczego i tak dalej. Zapraszamy więc do naszego poradnika, który rozwieje wątpliwości dotyczące wyboru płynów chłodniczych.

Właściwości płynu chłodzącego

Najważniejszą rzeczą, jaką ma robić płyn, jest odbierać ciepło z silnika i oddawać je w chłodnicy. Dzięki temu motor nie przegrzeje się nawet podczas dużego obciążenia. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że to mogłaby robić też zwykła woda. W czym więc płyn jest lepszy? Otóż przede wszystkim jego temperatura krzepnięcia wynosi sporo poniżej zera stopni. Dzięki temu w zimie układ nam nie zamarznie. Również temperatura wrzenia jest większa od 100 stopni, dzięki czemu nawet w czasie przegrzania płyn nie wygotuje się.

Płyny są dostępne w różnych kolorach, jednak u większości producentów nie wiążą się one nierozerwalnie z cechami danej cieczy. Zarówno niebieskie płyny chłodnicze dostępne na http://sklep.4lift.pl/4036-plyny-chlodnicze-niebieskie, jak i zielone czy czerwone mogą zamarzać w takiej samej temperaturze, w takiej samej mogą też wrzeć, różnice mogą być na przykład w dodanych środkach antykorozyjnych.

Nawet jeżeli nie zauważamy, by ciecz ubywała z naszego układu, to jednak dobrze zawsze mieć odrobinę zapasu przy sobie. W zupełności wystarczy płyn chłodniczy 1 litr, który możemy kupić praktycznie w dowolnym sklepie motoryzacyjnym lub na stacji benzynowej. Posiadając zapas, zawsze jesteśmy ubezpieczeni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*