Budowlanka

Po co stosuje się szamba dwukomorowe?

Po co stosuje się szamba dwukomorowe?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Właściciela stojącego przed koniecznością zainstalowania szamba, może trapić wysokość kosztów zakupu i montażu zbiornika. Ceny szamb betonowych zależą między innymi od liczby komór. Odmiana z jedną komorą jest tańsza i nie wymaga wielu formalności, szczególnie przy zastosowaniu zbiornika o pojemności do 10m3, w przypadku którego nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wersja dwukomorowa jest bardziej ekonomiczna. Zazwyczaj zbiornik jest droższy, jednak dzięki możliwości odprowadzania płynnej części nieczystości poza zbiornik uzyskuje się wolniejsze zapełnianie zbiornika, zmniejszając przy tym koszty wywozu szamba.

W związku z możliwością opróżniania zbiornika z rozłożonymi przez bakterie nieczystościami do gleby przed instalacją niezbędne jest uzyskanie wielu zgód i pozwoleń, które uwarunkowane są między innymi wielkością działki, stanem wód gruntowych i rodzajem gleby.

Jak działa druga komora?

Instalując szambo dwukomorowe właściciel posesji rozdziela przestrzeń roboczą na dwie części, gdyż takie szambo posiada przegrodę przelewową. W jednej z nich gromadzą się zanieczyszczenia stałe, a w drugiej płynne. Następnie płynna część rozkładana jest przy pomocy wyspecjalizowanych, dedykowanych szczepów bakterii do postaci neutralnej dla środowiska. Dzięki takiemu rozwiązaniu część zawartości szamba trafia poza zbiornik w postaci wody. Odprowadzenie wody ze zbiornika do gleby nazywane jest drenażem. Szambo dwukomorowe posiada dwa włazy i kominy rewizyjne, umożliwiając w ten sposób niezależny dostęp do obu komór.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*