Technika

Po czym można poznać, że klimatyzacja źle działa?

Po czym można poznać, że klimatyzacja źle działa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Słaba wydajność

Klimatyzatory to urządzenia coraz częściej montowane w biurach oraz domach. Najbardziej powszechne są urządzenia typu split, w których sprężarka i parownik stanowią osobne moduły. Sprężarka umieszczana jest na zewnątrz budynku, parownik we wnętrzu pomieszczeń. Żeby klimatyzacja działała prawidłowo i niezawodnie musi być odpowiednio zamontowana, dlatego czynność tę najlepiej powierzyć doświadczonym fachowcom. Przykładowo mieszkańcy Mazowsza każdego dnia znajdują w prasie i Internecie wiele ogłoszeń typu montaż klimatyzacji w Warszawie.

O nieprawidłowej pracy klimatyzatora świadczyć może niska wydajność chłodzenia. Taki objaw zwykle wywołany jest nieszczelnością układu lub ubytkiem czynnika chłodzącego. Słaba wydajność świadczyć może jednak też o nieprawidłowym doborze mocy urządzenia do potrzeb. Rozwiązaniem tego problemu jest wymiana sprzętu na bardziej wydajny.

Głośność i nieprzyjemny zapach

Objawem nieprawidłowo działającej klimatyzacji może też być głośna praca urządzenia, a także nieprzyjemny zapach wydobywający się z parownika. Za taki stan odpowiadają zwykle zatkane filtry. Warto wiedzieć, że na filtrach klimatyzatora osadzają się bakterie, zarodniki grzybów, kurz oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Dlatego trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. Specjaliści zalecają serwisowanie klimatyzacji dwa razy w roku, tj. na początku i na końcu sezonu letniego.

Czynność ta powinna obejmować wymianę filtrów, czyszczenie układu, weryfikację jego szczelności oraz ewentualne uzupełnienie poziomu czynnika chłodzącego. Regularne serwisowanie sprawia, że urządzenie pracuje ciszej i wydajniej, a w pomieszczeniach wyczuwa się świeże powietrze. Szybkie dostrzeżenie i usunięcie problemów z klimatyzatorem pozwala również uniknąć kosztownych napraw i wydłużyć żywotność sprzętu. Z przykładem takiej usługi można zapoznać się na http://www.fresh-klima.com.pl/serwis-klimatyzacji/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*