Właściwy rozwój psychomotoryczny jest niezwykle ważny w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Odpowiednio poprowadzone zajęcia to nie tylko dobra zabawa, ale również szansa na poprawienie jakości ich życia, a nawet odwrócenie niektórych zmian. Rodzice i pedagodzy zauważają duży postęp wśród maluchów mających problemy z mową, o nadmiernej wrażliwości lub o nieprawidłowym poziomie aktywności fizycznej.
Jest to proces rozpoczynający się już w życiu płodowym, chociaż najintensywniej przebiega w ciągu pierwszych trzech lat życia małego człowieka. Trwa do około siódmego roku życia, co oznacza, że dziecko w tym wieku powinno prawidłowo odbierać i interpretować bodźce zmysłowe, a co za tym idzie prawidłowo na nie reagować. W niektórych przypadkach jednak proces ten nie przebiega właściwie – pojawiają się problemy w funkcjonowaniu i zachowaniu.
Rodzice małych dzieci zauważają takie objawy zaburzeń integracji sensorycznej jak opóźnienie rozwoju mowy, nadmierna lub zbyt mała wrażliwość na takie odczucia jak zimno lub gorąco, niewłaściwy poziom koncentracji oraz niedostateczny poziom koordynacji ruchowej. Wszystkie one mogą predysponować do zapisania malucha na zajęcia integracji sensorycznej.
Jeśli interesuje nas, na czym polega integracja sensoryczna Ursus w Warszawie to miejsce, w którym można dowiedzieć się, w jaki sposób pracuje się z podopiecznymi z zaburzeniami integracji sensorycznej. Terapia dobierana jest indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta, zgodnie z ustaleniami przygotowanymi przez lekarza specjalistę. Ćwiczenia odbywają się w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu i polegają na zabawie terapeuty z dzieckiem.
Ich celem jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie nadwrażliwości na kłopotliwe bodźce lub (w przypadku braku wrażliwości na nie) na pobudzeniu. Do tego wykorzystuje się przedmioty o zróżnicowanych fakturach, różne aktywności (jazda na deskorolce, masaż, bujanie się w hamaku). Miejscem, w którym realizuje się taką integracje, jest m.in. Przedszkole Bajeczka, o którym więcej informacji można uzyskać na http://www.przedszkole-bajeczka.pl.