Zainteresowania

Rodzaje wędek

Rodzaje wędek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wędkarstwo to specyficzny sport, który z roku na rok uprawia coraz więcej osób. Powodów jest wiele, ale najważniejsze to możliwość obcowania z przyrodą i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z łowieniem ryb powinien w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w dobrej jakości wędkę. Jej wybór jest uzależniony przede wszystkim od akwenu, stylu połowu oraz gatunku ryby. Oto sklep, w których znajdziemy większość najpopularniejszych modeli: https://www.fishingstore.pl/.

Wybierz rozsądnie, bo od tego zależy wielkość połowu

Najczęściej stosowanym przez miłośników łowienia ryb rodzajem wędki jest model teleskopowy, posiadający co najmniej kilka wysuwanych elementów, od których liczby zależy jego długość. Po złożeniu kij ten jest niezwykle wygodny w transportowaniu i poręczny, co dla większości wędkarzy ma kluczowe znaczenie. Kolejnym typem jest klasyczna wędka spławikowa z kołowrotkiem, charakteryzująca się dużą miękkością i elastycznością, co umożliwia daleki zarzut spławika. Jej długość wynosi od 200 do nawet 800 cm, a służy ona głównie do połowu ryb białych. W tej kategorii wyróżniamy wersje odległościowe (przeznaczone na stawy, rzeki i jeziora) oraz bolonki (na wody głębokie). Oto pozostałe rodzaje wędek:

-podlodowe – dedykowane łowieniu metodą spławikową lub błyskową w specjalnych otworach wydrążonych w lodzie  (długość od 30 cm do 1 m)

-baty – pozbawione kołowrotka, żyłkę wiąże się bezpośrednio na szczycie kija

-tyczki – składają się z kilkunastu elementów i służą do połowu na krótkie odległości 

-gruntowe – sztywne, wyposażone w kołowrotek i dostosowane do typu akwenu wodnego oraz gatunku ryby (karpiówki, pickery, feedery)

-spinningowe (lekkie, średnie i ciężkie) – przeznaczone do połowu drapieżników, takich jak szczupaki, pstrągi czy sandacze; do tej grupy zaliczamy również wędki castingowe z multiplikatorami zamiast klasycznych kołowrotków

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*