Life & Style

Soczewki kontaktowe – dla kogo i czy zamiast okularów?

Soczewki kontaktowe – dla kogo i czy zamiast okularów?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Soczewki kontaktowe to małe plastikowe nakładki, które umieszczamy na tęczówce oka, aby skorygować problemy z widzeniem.

Nie zawsze z powodu wady

Niektórzy ludzie noszą soczewki kontaktowe z powodów kosmetycznych. Na przykład, popularne stały się wśród cosplayerów, którzy stosują soczewki roczne zmieniające kolor lub wzór tęczówki. Swego czasu mogliśmy zaobserwować to zjawisko w mediach społecznościowych, gdyż stało się ono trendem.

Soczewki kontaktowe mogą również pomóc osobom cierpiącym na pewne choroby wzroku, takie jak suchość oczu czy różowe oko. Soczewki roczne wspomagają również wzrok i jak wcześniej taki i teraz rekomendowane są jako alternatywa dla okularów. Zyskują popularność wśród sportowców, czy też osób, u których budowa czaszki uniemożliwia komfortowe noszenie okularów.

Soczewki kontaktowe do codziennego użytku

Jeśli chcesz nosić soczewki roczne kontaktowe tylko dlatego, że lubisz je bardziej niż okulary, ważne jest, aby wiedzieć, że mogą one powodować suchość oczu, dlatego warto uzbroić się w krople do oczu. Wybór jak zawsze należy do ciebie, czy soczewki roczne, czy okulary, oba rozwiązania znajdą swoje plusy i minusy. Ważne jednak, aby wdrożyć któreś z nich, jeżeli cierpisz na problemy ze wzrokiem, które musisz leczyć.

Możesz jednak nosić kontakty zamiast okularów i przeciwdziałać problemom ze wzrokiem, takim jak:

  • Słabe widzenie spowodowane astygmatyzmem lub krótkowzrocznością (myopia).
  • Zmniejszona zdolność do widzenia z bliska (prezbiopia).
  • Problemy z postrzeganiem kolorów (ślepota na kolory).

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*