Wszystko wokół domu

Sposoby na pielęgnację mebli

Sposoby na pielęgnację mebli

cottonbro/pexels.com

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Stopniowe zużywanie się mebli i powstawanie na nich zabrudzeń jest czymś naturalnym. Jeśli chcemy skutecznie wydłużyć ich żywotność, konieczne jest ich regularne pielęgnowanie. Oczywiście nie każdy mebel będzie brudził się w takim samym tempie. Przykładowo pufy dla dzieci wymagają częstszego czyszczenia niż komoda stająca w naszej sypialni. Wynika to z naturalnej zdolności dzieciaków do tworzenia bałaganu podczas zabawy. Nie chcemy, aby pokój naszej pociechy był brudny, gdyż może to negatywnie wpłynąć na jej zdrowie. Skuteczna konserwacja mebli zależy od wielu czynników. Szczególnie istotny jest tworzywo, z którego zostały wykonane oraz intensywności ich użytkowania. Co więcej, należy zwrócić uwagę na pokój, w którym zostały ustawione. Meble kuchenne wymagają o wiele częstszej pielęgnacji, z uwagi na zabrudzenia powstające podczas przygotowywanie posiłków.

Podstawowe zasady konserwacji mebli drewnianych

Meble stanowią istotny element wyposażenia każdego mieszkania. Dlatego też tak ważne jest, abyśmy skutecznie je pielęgnowali. To, w jaki sposób należy to robić, zależy głównie od materiału, z którego zostały wykonane. W przypadku modeli z drewna, mimo swojej trwałości, codzienna eksploatacja zostawia po sobie ślad. Największym zagrożeniem jest wilgoć, która nie tylko pogorszy ich wygląd, ale może również doprowadzić do degradacji konstrukcji i powstawania ubytków. Aby temu zapobiec, musimy pamiętać o regularnym ich czyszczeniu. Niewskazane jest korzystanie z mokrych ścierek albo szorstkich szmatek. Nadmierna wilgoć może wchłonąć do wnętrza mebla i osłabić jego strukturę. Z kolei szorstki materiał spowoduje porysowanie powierzchni.

Dobrym pomysłem jest stosowanie podstawek pod kubki oraz unikanie stawianie gorących naczyń na drewnianych meblach. Powstałe w ten sposób ślady są wyjątkowo trudne do usunięcia i wyglądają mało estetycznie. Do ich czyszczenia nie wolno używać zwykłych detergentów kuchennych, gdyż wywołają brzydkie plamy i przebarwienia. Znacznie lepiej sprawdzą się specjalne preparaty zabezpieczające używające wosku lub naturalnych olei. Ochronią nasze meble nie tylko przed negatywnym działaniem wilgoci, ale również nie pozwolą na gromadzenie się na nich kurzu. Ważne jest, abyśmy wcierali je owalnymi ruchami, uwzględniając rozmieszczenie słojów. Możemy w tym celu wykorzystać miękkie ściereczki wykonane z bawełny. Na sam koniec trzeba dokładnie wytrzeć cały mebel.

Jak zadbać o nasze pufy?

Popularnym dodatkiem do nowoczesnego mieszkania są różnorakie pufy. Bez problemu dobierzemy modele do każdego pokoju i stylu dekoracyjnego. Aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, konieczna jest systematyczna konserwacja. Jej przebieg zależy w dużej mierze od materiału, z którego wykonane zostały obicie danej pufy. W przypadku ekoskóry, czyli, innymi słowy, skóry syntetycznej, wystarczy nam wilgotna ściereczka. Jeżeli mebel jest wyjątkowo zabrudzony, możemy dodać odrobinę płynu do mycia naczyń lub mydła. Środki chemiczne mogą spowodować pojawienie się przebarwień na tkaninie. Ostatnim krokiem jest wytarcie obicia na sucho. W przypadku puf nylonowych konieczne będzie zastosowanie specjalnych odplamiaczy lub środków czyszczących. Należy unikać jednak wszelkiego rodzaju wybielaczy. Z kolei tkaniny poliestrowe wymagają płynu do prania tapicerki. Ewentualnie można zdecydować się na proszek do prania. Jeśli mamy taka możliwość, warto zdjąć zewnętrzne pokrycie z pufy i włożyć ją do pralki.

Oczywiście dbanie o obicie jest tylko jedną części procesu konserwacji pufy. Równie ważne jest regularne wymienianie wypełnienia, gdy przestanie zapewniać naszemu meblowi miękki i sprężysty charakter. Gdy zastanawiamy się gdzie kupować granulat styropianowy, mamy do wyboru dwie główne opcje. Możemy zdecydować się na wizytę w lokalnym sklepie meblowym lub wybrać zakupy przez internet. Właśnie te drugie rozwiązanie jest lepszym pomysłem, gdyż uzyskamy dostęp do szerszego asortymentu produktów. Będziemy mogli wybrać taki granulat, który nam najbardziej odpowiada.

Jak wygląda proces skutecznego czyszczenia sofy?

W przypadku takich tapicerowanych mebli jak na przykład sofa czy kanapa, kluczowe jest ich regularne czyszczenie. Podstawowym zabiegiem jest częste odkurzanie ich powierzchni. Od czasu do czasu wystarczy użyć miękkiej gąbki w połączeniu z szamponem do obić. Nie wolno jednak przesadzić z ilością zużywanej wody. Nie chcemy przecież, żeby wsiąkła ona w głąb naszej sofy. Wtedy znacznie dłużej będzie trwało schnięcia mebla. Gdy pojawią się silne zabrudzenia, to pierwszym krokiem powinno być zidentyfikowanie źródła plamy i jej właściwości. Jeśli jest ona tłusta, to potrzebny będzie rozpuszczalnik do tłuszczów. Z kolei z rozlaną kawą lub winem poradzi sobie zwykły kwasek cytrynowy. Plamy po herbacie wymagają użycia odrobinę proszku do prania. Po przemyciu najlepiej przetrzeć obicie za pomocą wilgotnej ściereczki. Proces pielęgnacji takich mebli możemy sobie ułatwić, korzystając z różnych udogodnień. Chodzi między innymi o narzuty, które wystarczy na nie położyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*