Budowlanka

Styropian czy wełna?

Styropian czy wełna?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zazwyczaj do wykonywania izolacji wykorzystywany jest jeden z dwóch najpopularniejszych materiałów- wełna albo styropian. Ich współczynnik przenikania ciepła jest zbliżony, ale pozostałe cechy znacząco od siebie odbiegają. Co lepiej sprawdzi się do ocieplenia domu: styropian czy wełna?

Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą jest cena. Styropian kosztuje o wiele mniej niż wełna, więc jest korzystniejszym wyborem ze względu na kwestie finansowe. Opisywane materiały różnią się od siebie izolacyjnością akustyczną. Wełna zdecydowanie lepiej radzi sobie z tłumieniem drgań (uderzeniowych oraz powietrznych), wadą styropianu jest słabe tłumienie dźwięków, które rozchodzą się w powietrzu. Warto również zwrócić uwagę na to, jak dany materiał radzi sobie z przepuszczaniem powietrza. Styropian jest materiałem prawie w całości nieprzepuszczalnym, natomiast wełna pozwala na przenikanie powietrza. Jeżeli chodzi o pochłanianie cieczy, to styropian robi to w zdecydowanie mniejszym stopniu niż wełna i dodatkowo bardzo szybko schnie. Zarówno wełna, jak i styropian nie sprawiają większych problemów podczas obróbki poza pyleniem (w przypadku wełny) i brudzeniem (przez fragmenty styropianu). Wełna lepiej sprawdza się jako materiał niepalny, może z powodzeniem chronić konstrukcje narażone na szkodliwe oddziaływanie ognia. Poza tym, w przeciwieństwie do styropianu, nie topi się w kontakcie z różnego rodzaju substancjami chemicznymi.

Podsumowując, zarówno wełna, jak i styropian mają swoje mocne i słabe strony. Wełna dobrze sprawdzi się, na przykład, do osłaniania drewnianych konstrukcji. Styropian warto zastosować ocieplając ściany fundamentowe albo podłogi na gruncie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Karolina 23.12.2017

    Styropian bym wolał :p